Lidé, kteří se v Blansku rozhodnout jít zaplavat, zabruslit nebo zvedat činky v posilovně, nemusí čekat jen vysportované tělo a povzbuzená mysl. Aby se dostali na Sportovní ostrov Ludvíka Daňka, musí nejdřív přejít přes frekventovanou silnici po neosvětleném a nebezpečném přechodu, na kterém v minulosti skončil pod koly aut nejeden chodec. Toto by se však už v průběhu příštího měsíce mělo změnit. Z dotací Jihomoravského kraje budou v květnu osvětleny ve městě hned tři přechody pro chodce.

„Na doplňkové osvětlení přechodů nám kraj poskytl dotaci devět set tisíc korun. V Blansku by bylo potřeba nasvítit více přechodů, ale zatím jsme vytipovali ty, u kterých je to nejvíc potřebné. Jsou to tři přechody na ulici Poříčí, které se nachází mezi kruhovým objezdem v Rožmitálově ulici a mostem na Sportovní ostrov,“ uvedla blanenská starostka Jaroslava Králová.

Řidiči projíždějící Blanskem uvidí chodce na přechodech lépe už za pár týdnů. Toto však nebude jediná změna, která Blanenské na silnicích ve městě letos čeká. „Osvětlení na přechody bychom chtěli umístit co nejdříve, počítám, že by to mohlo být už tak v průběhu května. Krajské peníze ale nebudou v tomto roce jedinou investicí na zvýšení bezpečnosti silničního provozu v Blansku. V rozpočtu na to máme vyčleněných dalších sedm set padesát tisíc. Ty bychom chtěli věnovat převážně na zajištění bezpečnosti křižovatky u sportovního ostrova,“ přiblížil místostarosta Blanska Jindřich Král.

V minulosti blanenští zastupitelé uvažovali o tom, že by tuto křižovatku přeměnili na kruhový objezd. Dokola na ní však řidiči nebudou jezdit ještě minimálně tři roky. „S kruhovým objezdem do budoucna počítáme, ale momentálně by to byla násilná varianta. Objezd totiž chceme postavit až zároveň s celkovými úpravami průjezdností Blanska. A ty by se měly dělat, pokud se to podaří, nejdříve tak v roce 2013,“ vysvětlil Jindřich Král.

Tak dlouho vedení města s vyřešením krizového přechodu pro chodce čekat nechce. Proto se rozhodlo do něj investovat už letos. „V tomto roce chceme vybudovat nově průsečnou křižovatku ulic Mlýnská a Poříčí. Na přechodu tam přibude vodorovné značení, změní se jízdní pruhy a bezpečnost na vozovce zvýší i silniční ostrůvky,“ popsal místostarosta Blanska.

Křižovatka ulic Mlýnská a Poříčí, v jejíž blízkosti je právě problematický přechod pro chodce vedoucí na Sportovní ostrov Ludvíka Daňka, netrápí jen zastupitele města. Blanenští policisté na ni v minulosti museli vyjet vyšetřovat nejedno dopravní neštěstí. Osvětlení přechodu tak jen uvítají. „Tyto záměry města samozřejmě podporujeme. Tato ulice je totiž opravdu hodně frekventovaná, projíždí tudy auta směrem na Boskovice i na Brno a přejít ji tak není pro chodce právě bezpečné. Hlavně na přechodu u městských lázní, po kterém často přechází i rodiče s dětmi někdy i ve večerních hodinách, došlo už k mnoha zraněním chodců,“ řekla blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

Křižovatkou ulic Mlýnská a Poříčí letošní změny na blanenských silnicích nekončí. „Pokud by nám zbyly peníze, tak bychom chtěli opravit ještě komplikovanou křižovatku při vjezdu do Blanska u hotelu Macocha. Byla totiž původně navržena jako okružní a tak bychom ji na takovou chtěli upravit. Zamýšlíme, že tam do oválného prstence nainstalujeme betonové panely a přidáme vodorovné značení. O to se postará Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje,“ doplnil Král.