Zasypat, zalepit, aby díra nebyla vidět. Však ono to zase nějaký čas vydrží. Na silnice připomínající tankodrom si stěžuje nejeden z řidičů na Blanensku. A jízdy po hladkém asfaltu se hned tak nedočkají. Na nový povrch vozovek nejsou peníze, pokud už se silničáři do oprav pustí, zalijí jen praskliny způsobené letošními dlouhými mrazy.

„Hodně silnic na Blanensku je v opravdu špatném stavu. A bohužel ani když je silničáři opraví, tak se po nich nejezdí lépe. Místo, aby vyměnili celé asfaltové čtverce, zacpou jen největší díry tak, že na nich vzniknout hrby. A jízda po takto spravených silnicích je pak stejná, jako kdyby se tam nic nedělalo,“ popsal profesionální řidič jezdící po silnicích Blanenska Vladimír Vaněk.

Oprava silnice ze Skalice nad Svitavou do Krhova čtyři milióny, z Rájce-Jestřebí k Lančovu více než šest miliónů, z Kunštátu do Zbraslavce přes deset miliónů. Většinu těchto problematických úseků by silničáři měli opravit do prázdnin. Na všechny silnice, které jsou na Blanensku ve špatném stavu, jim ale letos peníze nevystačí. „Úseky, které opravíme, jsme vybírali jednak podle jejich stavu a jednak podle toho, jak moc jsou zatížené. Volili jsme hlavně vytíženější silnice, peníze nám proto v tomto roce nezbudou třeba na úsek na Olešnicku ze Sulíkova přes Ústup do Kněževsi, který by také potřeboval spravit,“ uvedl šéf blanenských silničářů Miloš Bažant.

Nejhorší jsou na Olešnicku

Právě silnice za Sulíkova je v katastrofálním stavu i podle olešnického starosty Zdeňka Peši. A není jediná. „Část silnic mezi obcemi na Olešnicku je v opravdu špatném stavu. Chápu, že silničáři teď na jejich opravu kvůli náročné zimní údržbě nemají moc peněz, ale čím dál se opravy odkládají, tím se díry na silnicích prohlubují. A na Olešnicku je problém o to větší, že jsou tam silnice v současnosti velmi zatěžované nákladními auty a autobusy a pouhé zalatování děr na dlouho nevydrží,“ přiblížil starosta Peša.

Nového asfaltu na vybraných silnicích Blanenska by se mohli dočkat řidiči už za pár měsíců. Kromě velkých oprav silničáři dávají do pořádku také silnice zničené zimou. „Podstatnou část rozsáhlejších prací na silnicích provedeme do konce června. Kromě toho jsme už začali dělat vysprávky po zimě. Když jsou díry větší, tak je zalijeme obalovanou směsí, na menší škody užíváme tryskovou metodu,“ doplnil Bažant.

Právě na způsob, kterým silničáři vozovky opravují, si však řidiči na Blanensku stěžují. „Když se praskliny na silnici pouze zacpou, zůstanou tam dál, jen na nich vzniknou hrby. V minulém týdnu se tímto způsobem opravila část Poříčí v Blansku a výsledek je katastrofální, jak vždy po takové opravě. Praskliny dál zůstávají nadále prasklinami a nad nimi se vytvoří vysoká vrstva, která rozvibruje celé auto,“ stěžoval si Petr Beran z Blanska.

Trysková metoda

Podle něj jsou tímto způsobem kromě Poříčí v Blansku spraveny silnice například na Masarykově ulici, na Dvorské nebo na Svitavské. Nejistě se na nich cítí hlavně, když tudy projíždí na motorce. „I jízda autem je na takovém tankodromu náročná a to vůbec nemluvím o tom, když jedu na motorce. Povrch je posypaný štěrkem a motorkář může na takové silnici snadno motorku převrátit,“ dodal Beran.

Silničáři však v tomto způsobu oprav problém nevidí. „Tato technologie nazývaná trysková metoda je běžně používaná všude ve světě. A čerstvě po správce místo vždycky označujeme, pro řidiče tak nebezpečné není,“ objasnil Bažant.