„V této lokalitě připravujeme také opravu úseku mezi Uhřicemi a Jevíčkem a drobné opravy mezi Velkou a Malou Roudkou a do Bezděčí. Letos v létě spravíme také rozbitý povrch na silnici od odbočky u Olomučan do Blanska a úsek mezi Vranovem a Šebrovem,“ nastínil nejbližší opravy šéf krajských silničářů v oblasti Sever Miloš Bažant.

Na nedávném setkání jihomoravského hejtmana Jana Grolicha s Deníkem se jeden z diskutujících Zdeněk Ženatý ptal, jak dlouho ještě bude pokračovat oprava silnice v úseku mezi Velkými Opatovicemi a Chlumem. Už pětatřicet let to je podle něj stylem místo děr hrboly. Silnice tam vede přes Svárovskou alej stoletých lip, z nich část měla jít k zemi kvůli rekonstrukci silnice. Tu nakonec zablokovali aktivisté.

Patová situace. Krajští silničáři mají od prosince pravomocné stavební povolení na opravu rozbité silnice mezi Velkými Opatovicemi a letovickou místní částí Chlum na Blanensku. Do práce se ale pustit nemohou.
Svárovská alej na Blanensku: boj za záchranu stromořadí roku a nyní i žaloba

„Jihomoravský kraj přišel o osmdesát milionů korun z evropských peněz, protože jsme se nedokázali dostat ke stavebnímu povolení. Do silnice je prorostlý kořenový systém, oprava není jednoduchá. Abychom opravili alespoň nějaké části, stáhneme žádost o stavební povolení a budeme silnici postupně opravovat. Zůstane jen stromová alej, kterou nesmíme vykácet a bez toho se v tom úseku nepohneme," podotkl ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Podle Miloše Bažanta se připravuje přestavba nepřehledné křižovatky v Jedovnicích u tamní benzinové stanice. Nově má v této části třítisícového městyse vzniknout tříramenná křižovatka ve tvaru T. Krajští úředníci uvedli, že k přestavbě dojde nejdříve ve druhé polovině příštího roku. „Je to tam nepřehledné a nebezpečné místo. Věřím, že kraj na úpravu křižovatky sežene peníze a v blízké budoucnosti se ji povede uskutečnit,“ řekla Deníku již dříve jedovnická starostka Irena Žižková.

Opravy povrchu se má v letošním roce dočkat také průtah v Doubravici nad Svitavou. Tam se nedávno dělníci pustili do rozsáhlé opravy chodníků a částí obce se jezdí kyvadlově jen jedním pruhem. S omezením musejí řidiči počítat do poloviny prosince. „Jedná se zhruba o kilometrový úsek, který budeme soutěžit. Na opravu průtahu se budeme snažit sehnat peníze ještě letos. Odhadem to bude pěti milionů korun,“ upřesnil náklady Miloš Bažant.

První v Blansku i na okrese. V Lažánkách funguje úsekové měření.
Úsekové měření v Lažánkách funguje. Provoz se zklidnil, pochvalují si místní

Řidiči dlouhodobě kritizují rozbitou silnici mezi Lhotou Rapotinou a Boskovicemi. Tam podle Bažanta stále není jasno, jak to bude s takzvanou Boskovickou spojkou, takže oprava povrchu je v nedohlednu. Podobně je to i na silnici mezi Jedovnicemi a městysem Křtiny, kde vázne výkup potřebných pozemků k rekonstrukci vozovky a nových chodníků. Pod palbo kritiky je také cesta z přes Kotvrdovice do Senetářova, která je plný výmolů a asfaltových záplat. „Po létech slibů se po tom nedá vůbec jezdit. Denně tady projedou tisíce aut včetně kamionů. V Blansku a jeho okolí jsou opravené i silnice nižších tříd, tak snad by se mohlo už konečně dostat i na tuto krajskou silnici,“ popsal stav tamní silnice nedávno Zdeněk Hédl ze Senetářova.

Silničáři loni koncem roku na průtahu Kotvrdovicemi opravili zhruba dvě stě padesát metrů nejzničenějšího úseku za milion a půl korun. Podle Miloše Bažanta se opravy dočká i další úsek v této obci. Do kompletní rekonstrukce se silničáři nechtěli pouštět kvůli nevyřešené otázce ohledně nové kanalizace. Ta je však zatím v nedohlednu.

Po prázdninách jinak. Školní dvůr na Sušilově v Boskovicích se promění
VIDEO: Po prázdninách jinak. Školní dvůr na Sušilově v Boskovicích se promění

Silničáři také připravují rekonstrukci bezmála kilometrového průtahu Krasovou, který patří dlouhodobě k nejhorším na Blanensku. Zároveň chtějí opravit stávající chodníky a doplnit nové, vybudovat parkovací stání, přeložit inženýrské sítě, upravit odvodnění a doplnit veřejné osvětlení. Výhled je příští rok, záleží však, jak se podaří vypořádat potřebné pozemky. „Jedná se o společnou stavbu s obcí Krasová a náklady v rámci této realizace se odhadují na 44 milionů korun, včetně daně,“ informoval náměstek hejtmana pro dopravu Jiří Crha.

Opravy silnic na Blanensku 2024
• Uhřice – Jevíčko
• Těchov – Vavřinec
• Olomučany – Blansko
• Lhota Rapotina – Skalice
• Vranov – Šebrov
• přestavba křižovatky Jedovnice
• průtah Doubravice nad Svitavou