Havarijní stav víc jak sto let starého kamenného mostu v letovické části Podolí si už před lety vyžádal provoz omezený do jednoho pruhu a pravidelné technické kontroly. Vjet na něj smí pouze jediné vozidlo o hmotnosti nejvíc šest tun. „Celý most musíme odstranit," řekla Eva Zouharová z blanenské Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

Místo něj tam vyroste nový monolitický na vrtaných pilotách. Z železobetonu. „Začít chceme co nejdřív, teď už záleží hlavně na výsledku výběrového řízení. Na něj potřebujeme nejméně tři měsíce," doplnila Zouharová.

Současně se stavbou mostu silničáři počítají s opravou průtahu Podolím směrem na Boskovice. A s přeložkou plynu, vodovodu i kanalizace. Právě souběžné přeložení plynu bylo po problémech s výkupy přilehlých pozemků jednou z příčin, proč se začátek rekonstrukce zdržel i proč musela být přepracována projektová dokumentace.

Oprava přes šest set metrů dlouhého úseku vyjde na šestnáct milionů korun. „Celé to musíme stihnout letos. Budou tam náročné objízdné trasy, stavbu proto nelze dělat na etapy," upozornila Zouharová s tím, že se budou snažit, aby se doba oprav co možná nejvíc zkrátila.

„Jsem rád, že se most konečně opraví. Vyřeší se tím problematický dopravní uzel. Jako město se přidáme se stavbou chodníku," doplnil starosta Letovic Vladimír Stejskal. Jedná se o úsek od budovy osadního výboru u autobusové zastávky, od níž se chodník stáčí směrem na Míchov. „Počítáme s tím v letošním roce, připraveno máme zhruba půl milionu korun," uvedl letovický starosta.

Opravu vyhlíží tři roky

Komplikace provází také přípravu rekonstrukce průtahu Benešovem. „Čekáme na to už třetí rok. Museli nám to tu mezitím už aspoň trochu opravit, protože silnice je hodně rozbitá, na mnoha místech vydrolená. Stížnosti a připomínky lidí řeším stále," popsal stav benešovský starosta Antonín Rus.

Stavět se mělo už loni, ani teď však není vše kompletně nachystané. „Stále nám chybí souhlas jednoho z vlastníků, který požaduje dořešit situaci kolem svého domu. Čekáme na statický posudek," vysvětlila za silničáře Zouharová. Pod vozovku totiž zasahuje sklepní prostor. „Ten není velký, opravu silnice je však potřeba přizpůsobit, aby dům nebyl stavbou poškozen," přiblížil podrobnosti starosta Benešova.

Začít s opravami silničáři plánují předběžně v červnu. Silnice se dočká kompletní rekonstrukce včetně odvodnění vozovky. Hotovo má být do prosince, vše bude stát přes sedmnáct milionů korun. Další tři miliony korun investují Benešovští. „Uděláme při tom dešťovou kanalizaci tam, kde zatím není, záliv na autobusovou zastávku v části Pavlov a pět míst na přecházení," vyjmenoval Rus. Po dokončení silnice mají v Benešově v plánu ještě opravy chodníků.

Z loňska na Blanensku pokračují práce na silnicích v Pilském údolí u Boskovic, v Horním Poříčí nebo ve Skalici nad Svitavou. Oprava letos čeká most u kruhového objezdu v Rájci-Jestřebí a další stavby blanenská Správa a údržba silnic připravuje na následující roky. Například nový most mezi Adamovem a Bílovicemi nebo přeložku silnice v Rájci
-Jestřebí jako součást další etapy spojení Blanska a Boskovic. V plánu je také rekonstrukce silnice z Jedovnic do Kotvrdovic a dále do Senetářova.