Silničáři i městské technické služby už plní sklady zimním posypem. „Sůl jsme nakoupili už v létě kvůli výhodnějším cenám. V nejbližších dnech doplníme drť a písek,“ řekl Miloš Bažant z blanenské pobočky Správy a údržby silnic Jihomoravského kra­je.

Aktuální situaci na cestách budou silničáři stejně jako loni sledovat na meteostanicích a webových kamerách. Nově přidali hlásič náledí na silnici mezi Křetínem a Letovicemi. Osvědčila se také spolupráce se společností Kordis, která zajišťuje integrovaný dopravní systém. Řidiči autobusů a silničáři si navzájem hlásí dopravní komplikace.

Na prohrnování a údržbu silnic mají silničáři vlastních deset sypačů a k tomu domluvenou další techniku u soukromníků. S odhrnováním sněhu pomáhají i zemědělci s traktory vybavenými radlicemi.

Největší pozornost na Blanensku silničáři věnují asi třicetikilome­trovému úseku silnice první třídy z Brna na Svitavy. „Silnice je dopravně nejdůležitější, proto se o ni v zimě staráme nejvíce,“ doplnil Bažant.

Sníh přijde i do měst

V Blansku či Letovicích jsou tamní technické služby na zimu také téměř nachystané. „Letní nástavce na zametání a vysávání právě měníme za radlice a sypače,“ popsal šéf těch letovických Miroslav Doskočil a doplnil, že roční údržba silnic ve městě stojí jeden milión korun.

Silničáři teď tlačí i na dělníky firem. Kvůli zajištění bezpečné údržby musí dát do konce října silnici do pořádku například po opravě kanalizace v Šošůvce.

Od prvního listopadu začíná zimní sezóna také řidičům, kteří podle nového zákona musí svá auta povinně přezout do zimních pneumatik. Pneuservisy na Blanensku tak vesměs hlásí plno. „Objednávky teď máme na čtrnáct dní dopředu. Termín chtějí stihnout hlavně firmy na služebních autech, ostatním nějaký den čekání nevadí,“ uvedl Marián Macík z boskovického pneuservisu.

Na silnicích tak díky novince se zimními pneumatikami není třeba instalovat značky s názvem Zimní výbava. Jedna se loni objevila i u silnice mezi Kuničkami a Němčicemi. „Letos ji tam ani nepostavíme,“ uvedl Bažant. Na Blanensku jsou však i jiné kritické úseky. Policisté na nich posílí kontroly, zvláště pokud bude na silnici vrstva sněhu. „Nejvíce nás budou zajímat silnice, kde je větší riziko dopravních komplikací, tedy kopce a zalesněné úseky,“ uvedla mluvčí blanenské policie Iva Šebková. Řidičům na letních či sjetých gumách bude hrozit až dvoutisícová pokuta.

Minulou zimu stála údržba silnic na Blanensku necelých osmadvacet miliónů korun. Stejnou částku očekávají silničáři i letos. Předloni kvůli tuhé zimě zaplatili dokonce pětačtyřicet miliónů.