„Já bych si nadělal do trenek. Ten borec má páru jako bejk,“ komentuje úvodní disciplínu jeden z diváků. Místo tažného lana se raději drží v blízkosti výčepu.

Pavel Bohatec se podobným soutěžím, kde závodníci bojují v různých silových disciplínách, věnuje druhou sezonu. V civilu je dřevorubec. „Takže vlastně trénuji každý den i v práci,“ směje se chlapík s festovní figurou. Měří přes sto devadesát centimetrů a váží sto pět kilo. „Kluci závod perfektně připravili, diváci jsou super. Tahání desetitunového auta bylo hodně o technice. Pracuje při tom celé tělo, není to jen o hrubé síle. Konkurence je tady velká. Rád bych ale byl do pátého místa,“ dodává silák.

Metrákové pneumatiky

Na sedmnáct strongmanů čeká ve druhé disciplíně převracení obřích pneumatik. Časový limit je minuta a půl. Počítá se počet převrácení. Menší pneumatika má dvě stě padesát kilo. Větší váží tři metráky. Když je místní hasiči připravují na start, mají tři čtyři co dělat.

Soutěž však komplikuje déšť. Přesto místní borec a zároveň jeden z organizátorů akce Ivo Ševčík převrací gigantickou pneumatiku napoprvé, jako by to bylo kolo ze škodovky. „Mákl jsem si pěkně. Na pneumatice nebyla žádná madla a špatně se držela. Navíc byla mokrá. Každá disciplína je ale jiná. Někdo zazáří třeba při tahání auta, ale pak může vyhořet při jiném úkolu. Právě proto je soutěž pro diváky atraktivní,“ říká k prvnímu ročníku Strongman Šošůvka Ševčík.

Akce je v sobotu před kulturním domem v Šošůvce v režii tamních dobrovolných hasičů a členů jedovnického oddílu Raw Power. „Inspirovali jsme se podobnou soutěží Strongman v Boskovicích. Rádi bychom uspořádali i další ročníky. Silovým sportům se věnuje stále více lidí. Dnes soutěžíme v kategorii open muži v pěti disciplínách. Bez rozdílu věku a váhy,“ upřesňuje za pořadatele akce Ivo Ševčík.

Publikum do varu svými výkony dostává také policista Michal Krátký z Boskovic. „Od toho bych po čuni dostat teda nechtěl. Všichni ti chlapi, co dnes soutěží, mají obrovskou sílu. Já bych si na to netroufl. Možná tak před třiceti čtyřiceti lety,“ komentuje soutěž muž, který se představil jako Karel.

Strongman Krátký organizuje už pátým rokem soutěž siláků v sousedních Boskovicích. „Dneska jsem šel na pohodu. Mám problémy s krční páteří a koleny, tak snad se na to dalo dívat. Už taky nejsem nejmladší,“ směje vazoun. „Příští neděli je do Boskovic přihlášeno bezmála čtyřicet chlapů a patnáct žen,“ zve ještě na Boskovického strongmana a jde se připravit na další disciplínu.

Neslyšící závodník

Velké sympatie publika má nymburský rodák Martin Van Fabián. Je totiž neslyšící. To ho ale nijak nelimituje. Na place válí, rozdává úsměvy a fandí soupeřům. „Moc mě to baví. Líbí se mi kamarádská atmosféra, soupeři si radí, pomáhají a jsou v pohodě. Této sportovní disciplíně se věnuji proto, že kromě tělesné kondice rozvíjí také moji psychiku a osobnost celkově. Je to ideální spojení,“ říká sympatický mladík.

Diváci se dobře baví, i když prší. „Snad to bude jen přeháňka a rychle se to přežene. Všichni soutěžící mají můj respekt. I pořadatelé. Je to super akce a příprava musela být náročná. Přijeli jsme ze sousedního Lipovce s manželkou. Známý tady má syna, tak mu fandíme,“ povídá Josef Slouka z Lipovce po druhé disciplíně.

Po tahání auta a převracení pneumatik přichází na řadu vzpírání různě těžkých činek. Čtvrtá disciplína bylo přenášení těžkých kufrů a kachní chůze se zátěží. Soutěž zakončil mrtvý tah se stopadesátikilovým břemenem. Vítězem se nakonec stal Michal Kala před Viktorem Husákem. Třetí skončil Aleš Šanda a čtvrtý byl Pavel Bohatec.