Pocity ponížení, psychické deptání, a nakonec fyzické napadení – to zažívala žákyně Vyšší odborné školy ekonomické a zdravotnické a Střední školy v Boskovicích. Šikanovala ji totiž spolužačka. Vážný incident se odehrál hned po vánočních prázdninách. Čtvrtého ledna o přestávce útočnice svou oběť fyzicky napadla před celou třídou, což si dokonce někteří natáčeli na mobily. Vedení školy už žákyni vyloučilo ze školy a věc předalo policii.

Mezi žáky se o případu hodně mluví. „Bereme to tak, že je to opravdu vážné. Tu šikanovanou holku odsuzovali za to, že je ze slabší sociální rodiny, nemá správné značkové oblečení, účes a tak,“ řekla jedna ze žákyň, která nechtěla zveřejnit svoje jméno. Redakce Blanenského Deníku je má k dispozici.

„Prý to začalo nějakými dopisy. Pak k ní přišla, dala jí facku a řekla jí, že to ještě bude mít dovršení. A potom to o velké přestávce mělo proběhnout jako v aréně, kluci to natáčeli, další přihlíželi,“ uvedla dále žákyně. „Informovali nás o tom učitelé. Třídní nám řekl, že kdybychom o něčem podobném věděli, abychom to hned nahlásili,“ dodala.

Vedení školy je případem šokováno. „Byl to opravdu šok. Nikdy se tady nic takového nevyskytlo. Okamžitě jsme to začali řešit. Projednali jsme to s rodiči napadené dívky a s matkou agresorky, ihned jsme věc předali Policii České republiky, ohlásili jsme to na okresní správu péče o děti. Rodiče napadenou dívku poslali k lékaři,“ uvedla zástupkyně ředitele školy Milada Hudcová.

Incident se odehrál o přestávce ve třídě prvního ročníku učebního oboru kuchař číšník. Ze třídy nikdo nezasáhl a neinformoval žádného z učitelů. „Dozvěděli jsme se to od rodičů napadené dívky,“ doplnila Hudcová.

Podle Radoslavy Pospíšilové, která ve škole působí jako metodik sociálně patologických jevů, tak budou následovat tresty i pro další žáky třídy. „Začali jsme s nimi intenzivně pracovat. Se všemi, i s jejich rodiči, jsme dělali pohovory. Zrovna dnes jsme v rozvrhu měli věnované dvě hodiny práci s tímto kolektivem. Rodiče jsou také pozváni na mimořádné rodičovské sdružení,“ řekla.

Policisté případ šetří jako přestupek proti občanskému soužití. „Popraly se mezi sebou dvě žákyně. Vážné zranění tam nebylo, jen nějaké škrábance,“ uvedl okresní policejní ředitel Rostislav Neubauer. Podle Hudcové lékaři dívku nadále sledují. „Pozitivní je, že napadená dívka chce ve škole zůstat. Cítí, že tady má zastání,“ dodala Radoslava Pospíšilová.

Policie v loňském roce šetřila ve školách na Blanensku pět případů fyzického napadení. „Řada případů se na policii určitě nedostane, protože to školy neohlásí,“ dodal Neubauer.

Pro zvětšení infografiky na ni klikněte