Pryč jsou časy, kdy se telefonní číslo téměř na každého dalo najít ve Zlatých stránkách. Většina lidí totiž zrušila pevné linky a čísla mobilů se veřejně nevydávají. Aby měli kontakty na lidi, rozhodli se v některých obcích vydat vlastní telefonní seznamy.

Nejdále jsou v tomto směru zřejmě Šebetovští. Navazují na již zavedený tištěný seznam telefonních stanic v obci, který donedávna vydávali. Protože většina obyvatel už pevné linky zrušila, rozhodli se zastupitelé obecní záznamy obohatit i o čísla mobilních telefonů.

„Naposledy jsme vydali souhrn telefonních čísel před více než dvěma lety. Byl velmi oblíbený, tak jsme se rozhodli jej vydat i letos. Vyzval jsem místní, aby mi prostřednictvím SMS posílali své kontaktní údaje. Ty shromáždíme a v přehledné formě jim je dáme zase k dispozici,“ vysvětlil hlavní myšlenku interního seznamu starosta Zdeněk Čížek. Podle něj zatím svá čísla zveřejňují především ti z obce, kteří poskytují různé služby.

Lidem seznamy zjednoduší život


„Je to dobrá věc. Jsem rád, že budou čísla sousedů k dispozici. V poslední době bývá skoro nemožné některé kontakty získat. Přehledný seznam to hodně zjednoduší,“ řekl student ze Šebetova Jan Vybíhal.

To, že se oficiální telefonní seznamy stávají rychle neaktuální, vnímají i v dalších obcích. „Také máme tento problém. V poslední době ztrácíme přehled o kontaktech na naše občany a dělá nám to starosti při řízení obce,“ posteskl si starosta Vanovic Petr Dvořáček. I Vanovičtí už proto připravují přehled telefonních čísel všech obyvatel obce.

Určité seznamy, ale spíš jen pro potřebu vedení obce, mají například v Okrouhlé či v Paměticích. „Seznam není úplný. Máme tam hlavně čísla mobilních telefonů těch, kteří poskytují nějaké služby, či lidí, jež jsou nějak zapojeni do chodu obce,“ uvedl místostarosta Dominik Dračka. Svůj interní seznam si průběžně doplňují i v Okrouhlé. „Nevyhledáváme je ale nějak aktivně, spíš shromažďujeme čísla těch, se kterými potřebujeme být ve styku,“ přiblížil starosta Alois Hložek.

Složitější situaci mají ve městech. „Nelze chtít po jedenácti tisících obyvatel, aby nám nahlásili svá telefonní čísla. Přesto mají všichni občané Boskovic možnost s naším úřadem komunikovat. Kdo chce, aby mu byly zasílány zprávy z radnice, může se na tom bez problémů domluvit,“ vysvětlil starosta Boskovic Jiří Dohnálek.