V radě mají čtyři zástupce občanští demokraté, tři Piráti a po dvou lidovci a Starostové. „Už u prvního návrhu rozložení, kde jsme měli tři místa, jsme se bavili o brzdovém systému. Teď to má stejný význam,“ míní Grolich.

Politolog Lubomír Kopeček bere dohodu jako přijatelný kompromis. „Je to způsob, jak docílit, aby spolupráce relativně hladce fungovala a zároveň daný bod při hlasování někdo úplně nezablokoval,“ řekl.

Noví spojenci plánují také větší otevřenost k lidem. „Je to jeden z bodů, které chceme zlepšit,“ zmínil lídr Pirátů Lukáš Dubec. Chtějí třeba zavést pravidelný videozpravodaj, v němž dostanou prostor i zástupci opozice.

Zástupci budoucí koalice na nádvoří Magistrátu města Brna - první řada zleva Jiří Nantl, Lukáš Dubec, Jan Grolich a František Lukl
Hejtman Grolich, jména náměstků, počty radních. Nová koalice si rozdělila posty

V oblasti zdravotnictví plánuje nová koalice dokončit analýzu proveditelnosti zastřešující organizace krajských nemocnic. „Problém, který si všichni uvědomují, že se musí řešit, je fakt, že krajské nemocnice dělají jen třetinu zdravotní péče v kraji. V části jsou fakultní a městské nemocnice. Cítíme povinnost zabývat se zdravotním systémem v kraji nejen z hlediska krajských nemocnic, ale celkově," sdělil lídr ODS Jiří Nantl.

Zároveň připustil, že je otázka, zda nyní v době krize s koronavirem dělat transformaci zdravotnictví. „Nemůžete reorganizovat armádu uprostřed boje," prohlásil Nantl.

Stanislav Juránek.
Jihomoravský kraj má 65 nových zastupitelů. Podívejte se, koho jste si zvolili