Start pochodu organizátoři naplánovali tradičně ve velkoopatovické sokolovně. „To je taková naše základna. Odsud se vydáme po červené značce směrem k památníku napoleonských válek, kde se chodci rozdělí podle toho, jak dlouhou trasu se rozhodli absolvovat. Na jednotlivých stanovištích na ně čeká bohaté občerstvení," řekl hlavní organizátor a předseda Klubu českých turistů Velké Opatovice Lubomír Bejr.

Oficiálně se lidé mohou vydat na pochod tuto sobotu mezi osmou a desátou hodinou ráno. „Jelikož k nám už nejezdí tolik vlaků jako dřív, případné opozdilce samozřejmě neodmítneme. Zúčasnit se může každý bez ohledu na věk. Závěr jsme stanovili na pátou hodinu odpoledne, ale i ta je velmi orientační. Trasa se dá zvládnout za výrazně kratší dobu, hodně záleží na čase, který účastníci po cestě stráví v restauraci," usmál se Bejr a připomněl, že v cíli si všichni poslechnou vystoupení country kapely.

O rychlost u pochodu rozhodně nejde. „Je to poslední podobná příležitost v roce. Ukončíme turistickou sezónu. Hlavní je, aby si to lidi užili a vychutnali si procházku podzimní přírodou," uvědomuje si hlavní organizátor.

Velkou roli tradičně přisuzuje počasí. „Podle předpovědi má být v sobotu hezky. Počet účastníků Zamykání turistických cest v okolí Velkých Opatovic se rok od roku docela liší. Většinou se ale pohybuje kolem dvou set. Většinu tvoří místní, ale jezdí k nám i lidé z Brna nebo ze Svitav," dodal Bejr.