Tvrdí, že po činu se sexuálním podtextem, kterým měl poškodit práva dospělé ženy. Blíže ho zatím nespecifikovalo. Jak už Deník Rovnost začátkem týdne informoval, záležitostí se zabývá Okresní soud v Blansku.

Zmíněný kněz sloužil také v sousední Černé Hoře a Dlouhé Lhotě. Podle prvotních informací Deníku mají v případu figurovat nevhodné fotografie. „V neděli už sloužil mši v kostele někdo jiný. Mše v týdnu jsou teď zrušené. Na našeho pana faráře prý dala udání nějaká žena, údajně mimo Bořitov. Víc nevím. Nikdo tady tomu neví ani hlavu ani patu. Jako farníci jsme z toho hodně špatní. Myslím, že to byl mladý, velmi slušný a inteligentní člověk, za kterým tu zůstala spousta odvedené práce a opravená fara. Věnoval se tu mládeži a různým společenských akcím, organizoval zájezdy. Vůbec tomu nerozumím,“ řekla ve středu jedna z místních věřících, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Zdroj: Deník/Jan Charvát

V šoku byla ze zprávy o odvolání bořitovského kněze také dvojice důchodců, která dopoledne upravovala jeden z hrobů na tamním hřbitově. Také si přála zůstat v anonymitě. „Co to povídáte, že odvolali našeho faráře? Tomu se mi nechce vůbec věřit. V kostele jsme teď delší dobu s manželem nebyli, protože jsme marodili,“ poznamenala starší žena.

Další z obyvatelek obce s třinácti sty obyvateli, byla u zmíněného kněze ještě minulý týden domlouvat křtiny. Dodala, že pocházel z velmi početné rodiny, která si navíc osvojila několik dalších dětí a věnovala se problematice pěstounství. „Jsem z té zprávy úplně vedle. Pro mě to byl úžasný a charakterní člověk. Nedokážu si vysvětlit, co se vlastně stalo a čemu má člověk věřit. Může to být tak i tak, na obě strany. Pořád o tom doma přemýšlíme. Uvažuji o tom, že by církev měla zrušit celibát. Vím, že duchovní jde do toho s tím, že nesmí zhřešit. Je to ale přece jen člověk, chlap a může selhat. Nemůžu to ale objektivně posoudit, když nevím, co se stalo,“ řekla žena.

Církev, ilustrační snímek.
Biskupství odstavilo kněze na Blanensku. Kvůli sexuálnímu deliktu. Činu lituje

Z internetových stránek bořitovské farnosti už mezi tím na tamního kněze zmizel osobní email a také telefonní číslo. Obojí zůstává němé a s Tomášem Ž. se redakci zatím nepodařilo spojit. Tisková mluvčí Okresního soudu Blansko Radka Bukovská případ okomentovala jen v obecné rovině. Trestní řízení podle ní není ukončené. „Obecně neposkytujeme informace o trestních řízeních, která nejsou dosud pravomocně skončena, a to s ohledem na ochranu osobnosti a osobních údajů všech účastníků řízení,“ informovala.

Sdílnější v půli týdne zatím nebyli ani zástupci Biskupství brněnského, které po oznámení odvolání duchovního zahájilo interní šetření. Uvedlo, že ve spojitosti s jeho osobou se jedná o ojedinělý případ. Nyní probíhají výslechy zúčastněných osob. Na případné upřesnění zmíněného činu redakce čeká. „Po skončení interního šetření budou zjištěné závěry zaslány na příslušnou vatikánskou kongregaci, která rozhodne o dalším postupu. Po tuto dobu kněz zůstane mimo veřejnou duchovní službu,“ napsala tisková mluvčí Biskupství brněnského Martina Jandlová.

Na začátku roku řešili skandál v souvislosti se sexuálním zneužitím nezletilé dívky ve Vítonicích na Znojemsku. Mediálně sledované případy se nevyhnuly ani Vysočině.

Vyjádření Biskupství brněnského: Dne 24. května 2023 obdrželo Biskupství brněnské podnět od zletilé ženy, která byla dle předloženého rozsudku Okresního soudu v Blansku poškozena vážnou újmou na svých právech. Činu sexuální povahy se dopustil kněz brněnské diecéze T. Ž., působící na Blanensku. Protože předložené skutečnosti nejsou slučitelné s veřejným výkonem duchovní služby, byl s okamžitou platností zbaven výkonu úřadu správce svěřených farností. Biskup Pavel Konzbul se s poškozenou osobně setkal, vyjádřil jménem diecéze omluvu a nabídl konkrétní pomoc. Dále bez odkladu učinil vše potřebné pro vyřešení a nápravu. Bylo zahájeno interní šetření této záležitosti, po jehož skončení budou stanoveny další kroky. Po tuto dobu má kněz omezeno veřejné působení, byl mu nařízen kontakt s odborným psychologem a přidělen stálý dohled zkušeného kněze, který má dbát na to, aby byla dodržována předepsaná terapie a respektováno nařízení biskupa. Kněz T. Ž. se za své jednání omluvil a svého činu lituje.