Problémy spojené se ztrátou paměti často poukazují na začínající Alzheimerovu nemoc nebo demenci. „Lidé s touto nemocí často zapomínají a mají problém se složitějšími slovy. Je pro ně obtížné naučit se nové věci a po čase nejsou schopní se o sebe postarat," popsala ředitelka Senior centra v Blansku Lenka Dražilová.

Jelikož Alzheimerova choroba nejde úplně vyléčit, je důležité zachytit ji co nejdříve. „Nemoc můžeme alespoň pozastavit pomocí léků. Pokud ji objevíme v začátcích, zůstane nemocný poměrně dlouho v prvním stádiu, než dojde ke zhoršování," vysvětlila Dražilová.

Testování se skládá z řady jednoduchých testů, které zaberou přibližně hodinu a půl. Proto je důležité, aby se zájemci nejprve objednali telefonicky. Díky testům lidé zjistí, zda jsou problémy s pamětí závažné a jestli jsou příznakem nemoci, nebo ne. „Pokud by se podezření potvrdilo, seznámíme je s výsledky a doporučíme jim odborného lékaře. Poté se sami rozhodnou, zda doktora navštíví," uvedla ředitelka. Vyšetření může být i anonymní.

Akce je součástí celostátního projektu Týden paměti, který organizuje Česká alzheimerovská společnost. „Protože jsme jedním z kontaktních míst organizace, rozhodli jsme se zapojit. Chceme lidi seznámit s touto chorobou a vyjít vstříc nemocným," dodala Dražilová. Kromě testování paměti a odborných konzultací se ve středu uskuteční beseda na téma demence pro veřejnost.

KRISTÝNA HLOUŠKOVÁ