VÁŽENÍ ČTENÁŘI, MĚLI JSTE PROBLÉM UMÍSTIT RODIČE NEBO ZNÁMÉ DO SENIOR CENTRA, NEBO JINÉHO ZAŘÍZENÍ PRO DŮCHODCE? ODPOVĚZTE PROSÍM NA OTÁZKU V PRAVÉM HORNÍM ROHU. DĚKUJEME

Přístavby za zhruba šedesát milionů korun s kapacitou dvaačtyřiceti nových lůžek by se mohlo dočkat Senior centrum Blansko. Jako jeden z plánů na rozšíření kapacity domovů pro seniory to v pondělí schválila Rada Jihomoravského kraje.

„Zatím je podobná přístavba teprve v obrysech, není hotová ani žádná studie. Je ale pravda, že zastupitelé kraje nás s podobným záměrem oslovili. Výsledkem je návrh na vybudování přístavby, která by měla sloužit jako domov se zvláštním režimem. To znamená, že by byla určená pro pacienty trpící demencí nebo Alzheimerovou chorobou,“ přiblížila možnou budoucí stavbu ředitelka Senior centra Blansko Lenka Dražilová.

Podobných rozšíření by se měla dočkat také další zařízení péče pro seniory v kraji. Tomu blanenskému by přístavba velmi pomohla, zájemců o péči totiž v poslední době výrazně přibylo.

SENIOR CENTRUM BLANSKO
Senior centrum Blansko

„V poslední době počet starých lidí trpících demencí či Alzheimerovou chorobou stále roste. Přitom péče o ně vyžaduje jiné podmínky než ty, které nabízí klasický domov pro seniory. Například pečovatelé musí být pro tento druh práce speciálně vyškoleni,“ popsala problematiku Dražilová.
Dodala, že Senior centrum Blansko už tyto podmínky splňuje.

„Už máme v Senior centru vyhrazených třicet čtyři lůžek, tedy tak zvaný domov se zvýšenou péčí. Přesto nám tato kapacita už nestačí,“ řekla Dražilová.

Místa se však nedostává ani lidem, kteří nevyžadují specializovanou péči. Podle zdravotně–sociální pracovnice Nemocnice Milosrdných bratří Dany Prudilové v regionu místa pro potřebné výrazně chybí.

„Neustále máme problémy s umístěním našich pacientů. Mnozí z nich jsou na pořadnících domovů důchodců velmi dlouho. Přitom někteří z nich se už od nás nemůžou vrátit domů a my je můžeme ubytovat pouze na tři měsíce. Umístit je v tak krátké době do některého z domovů je téměř nemožné,“ povzdechla si Prudilová s tím, že rozšíření kapacity domovů pro seniory by rozhodně uvítali.

Změny plánují také v Centru sociálních služeb Letovice. Také ředitel tohoto centra se musí potýkat s nedostatečným počtem lůžek.

CENTRUM SOCIÁLNÍCH SLUŽEB LETOVICE
Centrum sociálních služeb Letovice

„V současnosti máme kapacitu dvaasedmdesát lůžek. Žádostí je ovšem opravdu hodně, v poslední době především od lidí, kteří vyžadují vyšší stupeň péče. V souvislosti s tím jsme už podali našemu zřizovateli plán na rozvoj organizace, který počítá s přeměnou části klasických lůžek na lůžka ošetřovatelská,“ nastínil plánované změny ředitel letovického Centra sociálních služeb Ivo Kubín.

Dodal, že na umístění do jejich domova pro seniory čeká v současnosti asi padesát uchazečů.
Jestli se Senior centrum Blansko opravdu dočká nových lůžek se teprve rozhodne. Závisí to především na tom, zda Jihomoravský kraj dostane na financování podobných staveb úvěr.