Z něj ho čeká dvoudenní plavba trajektem do Maroka, kde nabere přátele. Společně poputují tisíce kilometrů po západním pobřeží Afriky až do Ghany. Vrátit se mají za šest týdnů.

„Původně jsem myslel, že budu pryč jen pět, ale manželka spočítala, že to bude ještě o týden déle. Na cestu mi udělala svačinu. Tu sním asi už mezi Benešovem a Blanskem. Večer už bych si chtěl dát špagety v italské Veroně. Možná jsem trošku děti zklamal vizáží cestovatele a dobrodruha. Jako Indiana Jones nevypadám, spíš jako řidič kamionu,“ vtipkoval před startem afrického dobrodružství Vítek.

O výpravě má v plánu čtenáře Deníku postupně informovat. Pokud to bude jen trochu možné a bude v dosahu internetové spojení, mohou se těšit na fotografie s komentáři. V autě si cestovatel ve středu vezl také bednu knih a míč na plážový volejbal. Ten se může po cestě hodit.

„V Maroku bude přes den více než dvacet stupňů, ale v Ghaně už hodně přes třicet a noci pětadvacet. Trošku peklíčko. Ještě mám do Janova osm míst volných. Nechce se někdo svést se mnou?“ zahlásil před hloučkem nastoupených benešovských školáků.

Ruce několika dětí vystřelily pohotově nahoru. Vítek na tamní škole nedávno uspořádal dvě besedy. Jednu o výpravě na pákistánskou osmitisícovku Gašerbrum II a druhou o cestování po Africe, kam se na západní pobřeží vrací už potřetí. Z Benešova veze africkým dětem několik aktovek se školním vybavením.

„Přednášky pana Vítka se nám moc líbily. Společně s dětmi jsme připravili několik aktovek, kde je komplet školní výbava. Tužky, fixy, barvičky, nůžky ořezávátka a sešity. Anglicky také napsaly vzkazy. Za třídu i jednotlivce,“ uvedla Marie König, která v Benešově učí angličtinu.

Konkrétní africkou školu Vítek ještě vybranou nemá. Komu dary a pozdravy předají, se cestovatelé rozhodnou až na místě. „Do vzkazu jsem napsala, že by mě zajímalo něco o jejich zemi. A ať mi napíší, co jako děti dělají ve volném čase,“ řekla jedna z benešovských školaček.

Ještě společný snímek na památku. A pak už před osmou ráno zaznělo u školy na rozloučenou a šťastnou cestu hromové zdar, zdar, zdar! Filip Vítek nasedl do dodávky, zamával, zatroubil a vydal se směrem na italský Janov.