VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I na Blanensku si lidé připomenou 25. výročí sametové revoluce

Blanensko /ROZHOVOR/ – Dnes je to pětadvacet let od sametové revoluce. Významnější připomenutí tohoto výročí na Blanensku chystají v Boskovicích, Letovicích a v Blansku.

17.11.2014 7
SDÍLEJ:

Listopad 1989 v BlanskuFoto: Archiv muzea Blansko

Boskovické čeká odhalení nového památníku, mše i promítání v kině. Už nyní je v tamním muzeu k vidění také výstava s názvem Diktatura versus naděje. Oslavy pořádají boskovičtí skauti společně s tělovýchovnou jednotou Orel.

Památník s názvem Studnice, který navrhla Magdaléna Staňková, má poukazovat nejen na komunismus, ale i na všechny ostatní totalitní režimy a jejich oběti. Jeho slavnostní odhalení se uskuteční v pondělí v pět hodin odpoledne v ulici Antonína Trapla. „Dlouho jsme přemýšleli, kam jej umístit. Nakonec bude památník viset na historické zdi pod kostelem právě v této ulici," řekla místostarosta Boskovic Jaromíra Vítková. Poté bude následovat mše za oběti totalitních režimů v tamním kostele. Vzpomínku zakončí promítání v kině Panorama, kde návštěvníci uvidí historické záběry z listopadových demonstrací na boskovickém Masarykově náměstí.

Na schodech u řeky

V Letovicích na oběti komunistického režimu zavzpomínají při společném bubnování, za zpěvu skupiny Šnek a spol. a MC Louis de Fumés v sedm hodin večer na schodech u řeky Svitavy. Následovat bude program v základní umělecké škole, kde zájemci uslyší záznam rozhovoru s pamětníkem Milanem Pištělákem a uvidí divadelní hru Václava Havla s názvem Audience. Vzpomínkovou akci ve městě pořádá občanské sdružení PaLeTa. „Velmi mě překvapilo, že se v Letovicích žádná oficiální akce nechystá, obzvlášť když bude pětadvacáté výročí revoluce. Proto jsme vzali vzpomínku do svých rukou," podotkla Drahoslava Kráčmarová ze sdružení PaLeTa.

V Blansku výročí revoluce připomene projekt Socialismus bez příkras v blanenském kině. Akce chce prostřednictvím výstavy, besedy a filmů přiblížit totalitní režim dnešní mladé generaci. Vzpomínkovou akci pořádá občanské sdružení Bez příkras. Program začne v pondělí v jednu hodinu odpoledne vernisáží výstavy, která přiblíží atmosféru a události předrevolučního období. V šest hodin odpoledne a v půl deváté večer zájemci zhlédnou dva tematické filmy.

ROZHOVOR

Kvůli podílu na šíření dokumentu Charta 77 ho opakovaně vyslýchala Státní bezpečnost. Sháněl papír pro církevní samizdat. Rozvážel zakázané tiskoviny po okrese. Řeč je o osmašedesátiletém důchodci Jiřím Palcrovi z Blanska. „Platila zásada, vědět jen o tom, co je nezbytné. Bylo to opravdu nebezpečné počínání, ale riziko a stres se v mládí lépe překonávají," vzpomíná dnes Palcr na aktivity skryté církve.

Jakým způsobem jste „bojoval" proti komunistickému režimu?

Žádným bojovníkem proti komunismu s puškou či samopalem jsem nebyl. Byl jsem jako všichni v Metře Blansko členem Revolučního odborového hnutí i Brigády socialistické práce. Dokonce jsem byl jako bezpartijní asi dvě období poslancem městského národního výboru. To že jsem uvědoměle nebyl členem Socialistického svazu mládeže ani Komunistické strany Československa si za zásluhu nepočítám.

Blanenský farář Jiří Kaňa mi ale říkal, že jste se výrazně podílel na akcích skryté církve…

To ano. Zajistil jsem desítky podpisů pod petici s názvem Podněty katolíků k řešení situace věřících občanů, iniciovanou Augustinem Navrátilem. (pod tuto, v té době přelomovou petici z roku 1988, se podepsalo přes šest set tisíc nejen věřících lidí, pozn. red.) Dost aktivně jsem byl také zapojený do zajišťování dodávek papíru pro katolický samizdat, především Informací o církvi, Čtení do krosny, Velehrad a dalších. V té době nebylo tak jednoduché sehnat několik set kilo papíru jako dnes a převézt je z obchodu do tajné tiskárny. A samozřejmě jsem se podílel také na dovážení těchto zakázaných tiskovin z Brna do Blanska a další distribuci v okolí.

Měl jste strach?

To víte, že ano, měl jsem ženu a tři děti. Platila však zásada, vědět jen o tom, co je nezbytné. V té době to bylo opravdu nebezpečné počínání, ale riziko a stres se v mládí lépe překonávají.

V roce 1968 vám bylo dvaadvacet let. Jak vás tehdy oslovil jeden ze dvou nejvýznamnějších dokumentů Pražského jara manifest Dva tisíce slov?

K tomu mám úsměvnou historku. Jako student jsem byl v létě roku 1968 na soustředění u posádky v Pardubicích s naší vojenskou katedrou. Naši velitelé si prodloužili víkend a v pátek už odjeli k rodinám. Nás studenty vojáky si politruk z místní posádky svolal a začal spílat proti pamfletu Dva tisíce slov. My jsme v té záplavě tehdejších informací ani nevěděli, o co se jedná.

A co bylo dál?

Jeden kolega měl u sebe noviny a nabídl, že toto provolání přečte a my s tím vřele souhlasili. Článek jsme nadšeně přijali, některé části potleskem, někdo hned přinesl papír a pero, my všichni podepsali, že s textem Dva tisíce slov souhlasíme a odpoledne to někdo odnesl na poštu. Politruk jen překvapeně zíral a raději odešel. Dovedete si představit, jaké problémy jsme připravili velitelům z naší vojenské katedry, když se v pondělí vrátili k posádce.

Podepsal jste později Chartu 77?

Chartu 77 jsem nepodepsal a myslím, že ani nikdo v Blansku. Dostal jsem ji však do rukou a půjčoval ji dále, což mi přineslo dost velké problémy. Moje sestra ji totiž v jiném podniku okopírovala na personálním odboru, což bdělá StB zachytila a přišla si také pro mě. Vyšetřování dalších osob se mi však podařilo zastavit. Když jsem se po letech byl podívat do spisu, který si o mně StB vedla, byl jsem překvapený, jak nebojácně jsem odpovídal. V létě 1989 jsem se podepsal pod petici Několik vět, ale v té době už k tomu ani velké statečnosti nebylo potřeba.

Měl jste kvůli svému postoji k režimu nějaké potíže?

Až po zachycení mého podílu na distribuci Charty 77. Potíže spočívaly v opakovaných výsleších na místním oddělení StB i pozvánkách na „námluvy" na Krajskou správu StB v Brně. Tam mi byla usilovně nabízena spolupráce. Bylo to dost nepříjemné brnkání na nervy, ale přežít se to dalo.

Co pro vás osobně znamenal 17. listopad 1989 a události, které nastaly po něm?

Patřil jsem mezi ty šťastné lidi, kteří byli rádi, že se této změny režimu dočkali. Hned jsem se zapojil do dění v našem městě. Stal jsem se členem zastupitelstva a radním, následně jsem začal pracovat na okresním úřadě a později na ministerstvu vnitra.

KRISTÝNA HLOUŠKOVÁ

JAN CHARVÁT

Autor: Redakce

17.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 18 500 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci v ostatní výrobě vedoucí výroby. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup dle dohody., Požadavky: vzdělání - minimálně úplné střední s maturitou (zaměření strojní, mechanizace zemědělství), komunikativní schopnosti, samostatnost. Praxe v oboru 5 roků nebo dle dohody., Odměňování: fixní mzda. Nástup 18.500-25.000 Kč. Tříměsíční zkušební doba. , Zaměstnanecké výhody: stravenky v hodnotě 118,- Kč, řádná dovolená 20 dnů, 13. a 14. plat, denní prémie 100,- Kč, příspěvek na dopravu ve výši 50%, příspěvek na životní pojištění., Požadujeme zaslání životopisu.. Pracoviště: Jvp praha a.s. - výrobní závod žďárná, 679 52 Žďárná. Informace: Lenka Učňová, +420 731 105 650.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 16 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení na betonové výrobky operátor výroby lití. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Poříčí 2534/24, 678 01 Blansko., Pracovní poměr na dobu určitou., Výroba žáruvzdorných materiálů pro slévárny., Průkaz VZV, fyzická zdatnost, samostatnost, spolehlivost., Zaměstnanecké výhody: dotované stravování. , Osobní schůzka možná po předchozí domluvě telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Pyrotek cz, s.r.o., Poříčí, č.p. 2534, 678 01 Blansko 1. Informace: Lesya Mikulášková, +420 516 527 114.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 85 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě pomocný dělník - skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Fyzicky náročná práce., Mzda 85 Kč/hod.. Pracoviště: Kamenosochařství smetana s.r.o., U Lihovaru, č.p. 518, 679 21 Černá Hora. Informace: Radim Smetana, +420 731 616 263.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 17 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu keramiky a porcelánu (kromě cihel a dlaždic) obsluha strojů a zařízení při výrobě žáruvzdorných hmot. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: !! Krátkodobé zaměstnání !!, Pracoviště: Spešovská 243, 679 02 Rájec-Jestřebí., Pracovní doba 7,5 hod denně., Zaměstnanecké výhody: příspěvky na stravování., Kontakt: telefonicky v pracovní dny v době 7.00-14.00 hod na č. 516 526 115 - Ing. Krajný, na e-mail. adrese: vit.krajny@ceramic.cz, nebo osobně na personálním oddělení Spešovská 243, Rájec-Jestřebí v době 7.00-14.00 hod.. Pracoviště: Seeif ceramic, a.s., Spešovská, č.p. 243, 679 02 Rájec-Jestřebí. Informace: Vít Krajný, +420 516 526 115.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Viktorie Dyntarová, 49 centimetrů, 3,30 kilogramu, 9. 3. 2018, Sebranice.
10

Novorozená miminka Blanenska 11. týdne 2018

Ilustrační foto.

Loňský rok hasičů: nejvíce požárů za posledních pět let, orkán i ptačí chřipka

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Zdravotnictví hrozí kolaps. Podle děkanů lékařských fakult chybí peníze

Brno – Nedostatek peněz na vzdělávání budoucích zdravotníků do dvou let způsobí kolaps zdravotnictví, varují děkani lékařských fakult. Lékaři a sestry už teď chybí i v nemocnicích, v Brně jich shání desítky.

Chřipka ohrožuje hlavně starší lidi. Na jihu Moravy na ni zemřelo šest nemocných

Jižní Morava /ANKETA/ – Šest lidí už na jižní Moravě zemřelo kvůli chřipkové epidemii. Dalších třicet leží podle informací České televize s vážnými problémy v nemocnicích. Nakažených je nyní v kraji přes šestadvacet tisíc. V nebezpečí jsou hlavně starší lidé.

Fotbal na jihu Moravy: start nižších soutěží zmařilo počasí

Jižní Morava – Těšili se, že nazují kopačky a po dlouhé zimě konečně vyběhnou k soutěžnímu utkání, místo toho si jihomoravští fotbalisté nastupující v MSFL, divizi nebo krajském přeboru o týden prodlouží přípravu. Řídící komise pro Moravu a Jihomoravský krajský fotbalový svaz totiž v týdnu kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám odložili první jarní kolo, které spadalo už na tento víkend.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT