VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I na Blanensku si lidé připomenou 25. výročí sametové revoluce

Blanensko /ROZHOVOR/ – Dnes je to pětadvacet let od sametové revoluce. Významnější připomenutí tohoto výročí na Blanensku chystají v Boskovicích, Letovicích a v Blansku.

17.11.2014 7
SDÍLEJ:

Listopad 1989 v BlanskuFoto: Archiv muzea Blansko

Boskovické čeká odhalení nového památníku, mše i promítání v kině. Už nyní je v tamním muzeu k vidění také výstava s názvem Diktatura versus naděje. Oslavy pořádají boskovičtí skauti společně s tělovýchovnou jednotou Orel.

Památník s názvem Studnice, který navrhla Magdaléna Staňková, má poukazovat nejen na komunismus, ale i na všechny ostatní totalitní režimy a jejich oběti. Jeho slavnostní odhalení se uskuteční v pondělí v pět hodin odpoledne v ulici Antonína Trapla. „Dlouho jsme přemýšleli, kam jej umístit. Nakonec bude památník viset na historické zdi pod kostelem právě v této ulici," řekla místostarosta Boskovic Jaromíra Vítková. Poté bude následovat mše za oběti totalitních režimů v tamním kostele. Vzpomínku zakončí promítání v kině Panorama, kde návštěvníci uvidí historické záběry z listopadových demonstrací na boskovickém Masarykově náměstí.

Na schodech u řeky

V Letovicích na oběti komunistického režimu zavzpomínají při společném bubnování, za zpěvu skupiny Šnek a spol. a MC Louis de Fumés v sedm hodin večer na schodech u řeky Svitavy. Následovat bude program v základní umělecké škole, kde zájemci uslyší záznam rozhovoru s pamětníkem Milanem Pištělákem a uvidí divadelní hru Václava Havla s názvem Audience. Vzpomínkovou akci ve městě pořádá občanské sdružení PaLeTa. „Velmi mě překvapilo, že se v Letovicích žádná oficiální akce nechystá, obzvlášť když bude pětadvacáté výročí revoluce. Proto jsme vzali vzpomínku do svých rukou," podotkla Drahoslava Kráčmarová ze sdružení PaLeTa.

V Blansku výročí revoluce připomene projekt Socialismus bez příkras v blanenském kině. Akce chce prostřednictvím výstavy, besedy a filmů přiblížit totalitní režim dnešní mladé generaci. Vzpomínkovou akci pořádá občanské sdružení Bez příkras. Program začne v pondělí v jednu hodinu odpoledne vernisáží výstavy, která přiblíží atmosféru a události předrevolučního období. V šest hodin odpoledne a v půl deváté večer zájemci zhlédnou dva tematické filmy.

ROZHOVOR

Kvůli podílu na šíření dokumentu Charta 77 ho opakovaně vyslýchala Státní bezpečnost. Sháněl papír pro církevní samizdat. Rozvážel zakázané tiskoviny po okrese. Řeč je o osmašedesátiletém důchodci Jiřím Palcrovi z Blanska. „Platila zásada, vědět jen o tom, co je nezbytné. Bylo to opravdu nebezpečné počínání, ale riziko a stres se v mládí lépe překonávají," vzpomíná dnes Palcr na aktivity skryté církve.

Jakým způsobem jste „bojoval" proti komunistickému režimu?

Žádným bojovníkem proti komunismu s puškou či samopalem jsem nebyl. Byl jsem jako všichni v Metře Blansko členem Revolučního odborového hnutí i Brigády socialistické práce. Dokonce jsem byl jako bezpartijní asi dvě období poslancem městského národního výboru. To že jsem uvědoměle nebyl členem Socialistického svazu mládeže ani Komunistické strany Československa si za zásluhu nepočítám.

Blanenský farář Jiří Kaňa mi ale říkal, že jste se výrazně podílel na akcích skryté církve…

To ano. Zajistil jsem desítky podpisů pod petici s názvem Podněty katolíků k řešení situace věřících občanů, iniciovanou Augustinem Navrátilem. (pod tuto, v té době přelomovou petici z roku 1988, se podepsalo přes šest set tisíc nejen věřících lidí, pozn. red.) Dost aktivně jsem byl také zapojený do zajišťování dodávek papíru pro katolický samizdat, především Informací o církvi, Čtení do krosny, Velehrad a dalších. V té době nebylo tak jednoduché sehnat několik set kilo papíru jako dnes a převézt je z obchodu do tajné tiskárny. A samozřejmě jsem se podílel také na dovážení těchto zakázaných tiskovin z Brna do Blanska a další distribuci v okolí.

Měl jste strach?

To víte, že ano, měl jsem ženu a tři děti. Platila však zásada, vědět jen o tom, co je nezbytné. V té době to bylo opravdu nebezpečné počínání, ale riziko a stres se v mládí lépe překonávají.

V roce 1968 vám bylo dvaadvacet let. Jak vás tehdy oslovil jeden ze dvou nejvýznamnějších dokumentů Pražského jara manifest Dva tisíce slov?

K tomu mám úsměvnou historku. Jako student jsem byl v létě roku 1968 na soustředění u posádky v Pardubicích s naší vojenskou katedrou. Naši velitelé si prodloužili víkend a v pátek už odjeli k rodinám. Nás studenty vojáky si politruk z místní posádky svolal a začal spílat proti pamfletu Dva tisíce slov. My jsme v té záplavě tehdejších informací ani nevěděli, o co se jedná.

A co bylo dál?

Jeden kolega měl u sebe noviny a nabídl, že toto provolání přečte a my s tím vřele souhlasili. Článek jsme nadšeně přijali, některé části potleskem, někdo hned přinesl papír a pero, my všichni podepsali, že s textem Dva tisíce slov souhlasíme a odpoledne to někdo odnesl na poštu. Politruk jen překvapeně zíral a raději odešel. Dovedete si představit, jaké problémy jsme připravili velitelům z naší vojenské katedry, když se v pondělí vrátili k posádce.

Podepsal jste později Chartu 77?

Chartu 77 jsem nepodepsal a myslím, že ani nikdo v Blansku. Dostal jsem ji však do rukou a půjčoval ji dále, což mi přineslo dost velké problémy. Moje sestra ji totiž v jiném podniku okopírovala na personálním odboru, což bdělá StB zachytila a přišla si také pro mě. Vyšetřování dalších osob se mi však podařilo zastavit. Když jsem se po letech byl podívat do spisu, který si o mně StB vedla, byl jsem překvapený, jak nebojácně jsem odpovídal. V létě 1989 jsem se podepsal pod petici Několik vět, ale v té době už k tomu ani velké statečnosti nebylo potřeba.

Měl jste kvůli svému postoji k režimu nějaké potíže?

Až po zachycení mého podílu na distribuci Charty 77. Potíže spočívaly v opakovaných výsleších na místním oddělení StB i pozvánkách na „námluvy" na Krajskou správu StB v Brně. Tam mi byla usilovně nabízena spolupráce. Bylo to dost nepříjemné brnkání na nervy, ale přežít se to dalo.

Co pro vás osobně znamenal 17. listopad 1989 a události, které nastaly po něm?

Patřil jsem mezi ty šťastné lidi, kteří byli rádi, že se této změny režimu dočkali. Hned jsem se zapojil do dění v našem městě. Stal jsem se členem zastupitelstva a radním, následně jsem začal pracovat na okresním úřadě a později na ministerstvu vnitra.

KRISTÝNA HLOUŠKOVÁ

JAN CHARVÁT

Autor: Redakce

17.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 16 000 Kč Obsluha strojů a zařízení na výrobu keramiky a porcelánu (kromě cihel a dlaždic) operátor/ka výroby lití. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Poříčí 2534/24, 678 01 Blansko., Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení i na dobu neurčitou., Výroba žáruvzdorných materiálů pro slévárny. , Výhodou průkaz VZV - lze si vyřídit u zaměstnavatele, fyzická zdatnost, spolehlivost. Manuální zručnost a smysl pro samostatnou práci, Zaměstnanecké výhody: závodní stravování, pitný režim na pracovišti, odměny za výkon., Kontakt osobně po předchozí telefonické domluvě - volat v době 8.00-15.00 hod.: Ing. Petra Matějkována tel. 601 102 682, p. Eva Vondráčková tel. 725 984 512, nebo na e-mail. adrese: petmat@pyrotek.com, evavon@pyrotek.com. Pracoviště: Pyrotek cz, s.r.o., Poříčí, č.p. 2534, 678 01 Blansko 1. Informace: Petra Matějková, +420 601 102 682. Tvůrčí práce a design - Tvůrčí práce a design Grafik, výtvarník 18 000 Kč Umělečtí grafici Grafik/grafička pro tisk. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Roční a jiné odměny, závodní stravování, příspěvek na dopravu, firemní akce, mladý a příjemný kolektiv.. Pracoviště: Nsd international cz, s.r.o., Zbraslavecká, č.p. 777, 679 72 Kunštát na Moravě. Informace: Kamil Hruška, +420 777 866 713. Obchod - Obchod Obchodní zástupce 40 000 Kč Obchodní zástupci Specializovaný obchodní asistent. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, Požadavky : , -Vzdělání SŠ s maturitou , VŠ výhodou, -Cílevědomost, -Pracovitost, -Pečlivost, -Spolehlivost, Popis práce:, -PP na dobu neurčitou , -Pružná pracovní doba, -Vysoké odměny, -Administrativa, -Dokončování obchodních procesů, -Akvizice, První kontakt telefonicky v čase 8,00-18,00 na čísle: 725 256 868 nebo na mail lukas.kretinsky@bcas.cz. Pracoviště: Lukáš křetínský - provozovna, Kollárova, č.p. 659, 678 01 Blansko 1. Informace: Lukáš Křetínský, +420 725 256 868. Zdravotnictví - Zdravotnictví Sanitář, sanitářka, zdravotnický 19 000 Kč Sanitáři Sanitář/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Pracovní poměr na dobu 1 rok s možností prodloužení., Zdravotní způsobilost pro noční práci, ve vynucené pozici, s fyzickou zátěží, Bezúhonnost., Vzdělání dle zákona 96/2016 (sanitářský kurz), První kontakt telefonicky na čísle: 516 838 103 nebo na mail: kleskova@nemobk.cz. Pracoviště: Nemocnice blansko, Sadová, č.p. 1596, 678 01 Blansko 1. Informace: Jana Klesková, +420 516 838 103.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

V Sychotíně boural motorkář

V utkání krajské hokejové ligy porazil Sokol Březina u Brna (bílé dresy) Minervu Boskovice 7:5. Hrálo se ve Vyškově.
12

Nováček si vyšlápl na mistra, hokejisté Březiny porazili Minervu Boskovice

Pardubicím schází střelec, teď na jejich hřiště míří nejlepší kanonýr Paděra

Pardubice - Jestli chtějí zopakovat loňské pódiové umístění, kdy skončily na druhé příčce, potřebují Pardubice v Superlize malého fotbalu zabrat proti silnému protivníkovi. V pondělí od půl osmé večer přivítají v duelu šestého kola dosud suverénní Pivovar Černá Hora Blanensko.

Počet Jihomoravanů nakažených encefalitidou se zdvojnásobil

Jižní Morava – Počet lidí nakažených klíšťovou encefalitidou se na jihu Moravu oproti loňsku téměř zdvojnásobil. Od začátku roku hygienici zaznamenali šedesát případů, loni touto dobou nemocí onemocnělo dvaatřicet lidí, přičemž za celý rok Za celý loňský rok se hygienici narazili na třiačtyřicet případů nákazy.

Volby? Soud rozhodne o osmnácti stížnostech

Jižní Morava - Nové hlasování. I takovým rozhodnutím může skončit posuzování stížností na letošní komunální volby na jihu Moravy. 

Vadí mi málo oblečení atleti, říká legenda

Boskovice /FOTOGALERIE/ - Devadesátiletá Olga Oldřichová z Boskovic bývala hvězdou československé atletiky. Tehdy se ještě jmenovala Šicnerová a spolu s Emilem Zátopkem plnili stránky novin.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT