Není to však pouze záležitost motorkářů, jak by se mohlo na první pohled zdát. Blanenský Deník se tímto tématem v současné době zabývá. Zajímají nás vaše názory, proto hlasujte v anktetě vpravo, jak byste řešili časté překračování rychlosti na této silnici.

Pro ilustraci situace předkládáme čtenářům k nahlédnutí video zvěřejněné na serveru www.youtube.com. Jedná se o autentický záznam rychlé jízdy ve zmíněném silničním úseku na motocyklu od anonymního autora. Omluvte prosím sníženou kvalitu videozáznamu.

Využijte také diskusi pod článkem a napište nám své názory. Můžete rovněž napsat vaše zkušenosti s touto problematikou na náš redakční email: blanensky@denik.cz

Jedna zatáčka za druhou, plná čára na silnici. I přesto řidič motocyklu nezpomaluje, a naopak ještě předjíždí auto před sebou. V protisměru na něj bliká další auto. Tak vypadá jedna z videonahrávek, které jsou k vidění na internetových stránkách youtube.com. Natočena byla na silnici vedoucí z Blanska do Šebrova.

Kvůli bezohledným řidičům trpí hlavně obyvatelé obcí v okolí silnice. Šebrovští už proto napsali i petici hejtmanovi Jihomoravského kraje.
„Já jsem petici podepsala. Vadí mi, že auta v obci jezdí velice rychle, problém je i vyjet z postranních ulic na hlavní,“ řekla jedna z místních Dana Dražková.

„V petici důrazně žádáme, aby byla řešena nevyhovující dopravní situace v naší obci. Je nutné snížení rychlosti dopravy na vjezdu do obce, aby skutečná rychlost aut nemohla být výrazně vyšší, než je rychlostní limit. Důvodem je stále narůstající agresivita řidičů, která neumožňuje bezpečný přechod přes dopravní tepnu. Ta je totiž atraktivní závodní dráhou,“ přiblížil starosta Šebrova Jiří Nechvíle.

Podobně jako Šebrovští se rychlou jízdou po silnici na Lipůvku cítí ohroženi obyvatelé nedalekých Svinošic. „Na křižovatce bylo už šest mrtvých. Chystáme se proto jednat s institucemi, aby se v tomto úseku nějak omezila rychlá jízda,“ podotkl starosta Svinošic Josef Hemzal.

Přestože o problému vědí policisté, silničáři i krajští radní, řešení se místní dočkají buď jen částečného, nebo žádného. „Jedná se o úsek silnice, po kterém jezdí většina vozidel jako po spojnici Blanska a Brna. Je proto nutné zajistit plynulý průjezd, a nelze v plné míře uplatnit prvky zklidňování dopravy stavební úpravou na silnici, jako jsou vjezdové brány, zpomalovací ostrůvky,“ zdůvodnil v odpovědi na petici krajský hejtman Stanislav Juránek.

Silničáři se rozhodli aspoň zkrátit přechod pro chodce u školy v Šebrově. „Počítáme tam s rozšířením chodníků, takže by se zúžila silnice,“ řekl vedoucí blanenských silničářů Miloš Bažant. Na vložení středního ostrůvku už ale podle něj není místo. U Svinošic křižovatka zůstane beze změny.

Policisté chtějí v úseku dělat častější kontroly. „Koncentrujeme síly, budeme na motorkářskou sezonu velice dobře připraveni. Budeme využívat mobilní kamery, ale i zastavovací pásy,“ sdělil okresní policejní ředitel Rostislav Neubauer.