Podle starosty Jiřího Sedláčka mají Sebranice barvitou historii, která sahá až do jedenáctého století. Růže spojují Sebranice s panovníky. „Kníže Břetislav daroval toto území za výsluhu členu své družiny Eppovi. Ve třináctém století bylo napsané falsum, ve kterém stojí, že v jedenáctém století Sebranice vlastnil další člen Břetislavovy družiny Sebran,“ nastínil Sedláček. Sebran ve vesničce škodil a vraždil její obyvatele. V padělku se píše, že zešílel. „Aby se zavděčil Bohu, věnoval Sebranice Břevnovskému klášteru,“ dodal Sedláček.

Ve znaku obce se objevují růže proto, že s růží na svém štítě byli vyobrazeni panovníci ve znojemské rotundě. „My jsme zvolili růže tři. Jde o modrý obrázek na bílém podkladu,“ popsal nový znak a prapor starosta. Vedení obce zvažovalo také obraz z pečetidla, které zdobí vrata tvrze se sluncem. Nakonec zvítězil jednodušší motiv.

„Za vyhotovení znaku i praporu jsme dali přes šedesát tisíc korun. K jejich svěcení dojde v září na srazu rodáků,“ sdělil Sedláček s tím, že se lidé mohou těšit na bohatý program. Přednášku o historii obce vystřídá výstava chovatelů, cimbálová muzika a na závěr ohňostroj.