Ředitelství silnic a dálnic je nyní před podpisem smlouvy se zhotovitelem. „Stane se tak v nejbližších dnech. Stavbu zahájíme do konce července, přesný termín upřesníme," uvedla mluvčí státních silničářů Lucie Trubelíková.

Po zahájení stavby dělníci podle Trubelíkové hned začnou budovat provizorní cestu, na kterou následně převedou provoz. „Zachováme obousměrný provoz jedním pruhem v každém směru. Tak to bude po celou dobu výstavby, až na konci bude nutné zhruba na dobu jednoho týdne omezit provoz kyvadlově na semafory. Až budou pracovníci pokládat finální asfaltové vrstvy," přiblížila Trubelíková.

Řada brněnských trávníků se vlivem horkých letních dní mění v pustinu. Místo zelené trávy si lidé v parcích sedají spíše na seno.
VIDEO: Žluté Brno. Trávníky jsou sežehnuté od slunce, vyhlásili stop sečení

Poloha nového rondelu je mimo stopu stávající silnice I/43 a umožní tak výstavbu bez zásadního omezení provozu na tahu Brno – Svitavy. Práce by měly být hotové do konce letošního roku.

Úsek je velmi frekventovaný. „Denně tudy projede zhruba patnáct tisíc aut," vyčíslila Trubelíková. Už na jaře v místě začaly přípravné práce. Odhadované náklady jsou kolem šestatřiceti milionů korun.

Někteří z řidičů jsou k novému řešení zmíněné křižovatky skeptičtí. Zvýšení bezpečnosti vítají, ale stavba okružní křižovatky jim připadne příliš nákladná. „Osobně si myslím, že by tam mohl být připojovací pruh, podobně jako je v Lipůvce. A dopravní situace by se zlepšila," svěřil se Deníku Rovnost jeden z řidičů Lubomír Rek z Vavřince na Blanensku.

Na brněnském Dominikánském náměstí se tyčí nový vodní prvek. S chrlením páry začnou kužely už zanedlouho.
Nová brněnská kašna už je hotová. Podívejte se, jak kužely na náměstí vypadají

Odbočit ve směru od Boskovic na Brno na I/43 je tam podle něj skutečně problém. „Kruhový objezd sice pod Sebranicemi pomůže, ale bude to také stát spoustu peněz a o několik stovek metrů dál je další kritická křižovatka přímo v obci. Když už se kruhový objezd staví, možná se mohlo přemýšlet i o obchvatu Sebranic a napojení na Kunštát mimo centrum obce. A mohly se zabít dvě mouchy jednou ranou,“ řekl Rek.

Křižovatku u Sebranic už silničáři před několika lety upravovali. Snažili se zpomalit provoz. Na silnici přibyly plastové reflexní plastové sloupky, takzvané balisety. Úpravy se dočkalo i vodorovné značení. V úseku je také na hlavní silnici omezená rychlost na sedmdesát kilometrů v hodině.

Obchvat bude dlouhý necelé čtyři kilometry, vzniknou čtyři mosty a také dvě protihlukové stěny o délce jeden a půl kilometru.
Stavba obchvatu Čebína za 430 milionů pokračuje. Podívejte se, jak je daleko

Policejní mluvčí Bohumil Malášek před časem uvedl, že k dopravním nehodám v tomto místě dochází nejčastěji, když auta ve směru od Boskovic odbočují na hlavní silnici doleva ve směru na Brno. Zlepšení dopravní situace nebude podle něj jednoduché. „Před lety se na podobném místě na silnici I/43 v Lipůvce jevil kruhový objezd jako dobré řešení. Což se nakonec ale v praxi vůbec nepotvrdilo. Nebyl dostatečně velký a dopravu naopak zablokoval. Silničáři ho po čase odstranili,“ poznamenal policista.

Silničáři plánují na frekventované silnici I/43 i další úpravy. V okolí Kuřimi na Brněnsku vybudují dělníci tři mimoúrovňové křižovatky, které nahradí současná křížení. Zlepší napojení řidičů vyjíždějících z kuřimské Blanenské ulice nebo místní části Podlesí. Třetí nová křižovatka bude pod obcí Lipůvka na Blanensku.