Celá plocha se změnila v hnijící bažinu. Důsledek? Dříve čirý bazén by s nadsázkou řečeno připomínal spíše bahenní lázně. Vedení obce se to proto rozhodlo řešit. „Asi před patnácti lety bylo v prameništi málo vody. Zakopali jsme tedy do něj drenáže, které měly jímat spodní vodu. Teď se ale prameniště bohužel ucpalo. Do jímacích vpustí natéká bláto," popsal problém Čížek.

Šebetovští prameniště odbahní a vyčistí. „Musíme to udělat nejpozději do konce května, protože v červnu chceme koupaliště již napouštět. Odborná firma nám ještě musí práce nacenit a pak vše bude schvalovat zastupitelstvo. Ale musíme si pospíšit," řekl dále Čížek.

Změna vodojemů

Součástí úprav bude také jiné využití obecních vodojemů. „Jsou od sebe vzdálené asi dvě stě metrů. Jeden z nich bude nově zásobovat pouze koupaliště. Nyní z něj teče voda do části Kapouňata, kde lidé trpí jejím nedostatkem. Když je v létě sucho, nemohou zalévat zahrádky a napouštět bazény. Proto je snad již příští rok napojíme na centrální obecní vodojem, v němž je kvalitní vody dostatek," upřesnil Čížek.

Po odbahnění prameniště se podle něj zlepší také prostředí v chatové oblasti. „Cesta, která k ní vede, již nebude neustále podmáčená a bahnitá," podotkl Čížek.

Koupaliště rekreantům slouží již řadu let a Šebetovští v něm každoročně dělají drobné opravy. „Kdysi tam býval jen přírodní rybník, ale v šedesátých letech minulého století prostředí upravili a udělali tam betonové stěny. Poslední velkou rekonstrukcí prošlo koupaliště v sedmdesátých letech. A každý rok jej důkladně připravujeme na sezonu. Například loni jsme opravili rozbitý betonový chodník," doplnil starosta.