To se ale změnilo. „Nyní je park veřejnou zelení, v minulosti byl součástí významného krajinného prvku v zámeckém areálu. Jsme rádi, že se již můžeme pustit do jeho postupné obnovy. Začneme nejspíš začátkem března," uvedl starosta Šebetova Zdeněk Čížek.

V parku rostou různé druhy listnatých stromů. Třeba jírovce, javory, jasany nebo habry. Odborníci jich do konce března, tedy v době jejich vegetačního klidu, vykácí celkem čtrnáct. „Místo nich vysadíme osm nových dřevin. Budou mezi nimi například kaštany, ale také exotický druh třešně. Počítáme i s keřovými porosty, břečťany a růžemi, které v parku také kdysi byly. Asi pětadvacet dalších stromů ošetříme, uděláme zdravotní řezy a prořežeme jejich silné koruny. Nebudou chybět ani nové trávníky," sdělil jeden z autorů projektu obnovy zámeckého parku Ondřej Remeš.

Stromy padají

Místo pro odpočinek nejenže prokoukne, ale bude také bezpečnější. „Neupravujeme celý park, ale jen prostor takzvaného výletiště, kde pořádáme kulturní a sportovní akce, taneční zábavy nebo turnaje v malé kopané. Pohybují se tam dospělí a děti. Chceme zabránit tomu, aby došlo k nějakému neštěstí. Loni o pouti se dva stromy rozlomily, jeden spadl na kolotoče a další do plotu a zmačkal přístřešek. Naštěstí nikoho nezranily, na obnovu parku je ale nejvyšší čas. Větve stromů jsou zesláblé a při větším dešti či větru padají na zem a ohrožují kolemjdoucí," vysvětlil Čížek. Padající větve podle něj ohrožují i ostatní zdravé stromy nebo mohou zničit obvodovou zeď. Nebezpečí představují také pro projíždějící auta na nedaleké silnici.

Úpravy parku přijdou zhruba na milion korun. Šebetovští na ně získali dotaci ze Státního fondu životního prostředí, která jim pokryje asi osmdesát procent nákladů.