Vedení obce připravuje řešení, které dopravní situaci zlepší. „Je to zde horší s rozšířením autobusů integrovaného dopravního systému. Někdy tam stojí i čtyři najednou a ze všech stran. Křižovatka je tak pro chodce nepřehledná a nebezpečná. I aut, která projíždí Šebetovem, je čím dál víc. Chceme zabránit případnému neštěstí," vysvětlil starosta Šebetova Zdeněk Čížek.

Šebetovští se proto pustili do přípravy studie, která napoví, jak stav zlepšit. „Projektant loni na podzim křižovatku zaměřil a zjišťoval další potřebné věci. Navrhuje, abychom autobusy odklonili do bočních zálivů mimo silnici," upřesnil Čížek.

Víc možností dotace

Obec chce úpravy zaplatit pomocí dotací. Podle Čížka jsou nyní na podání žádosti o peníze ideální podmínky. „Možností, které se v tomto dotačním období rýsují, je víc. V úvahu přichází i financování z několika zdrojů. Ačkoliv problém s dopravou v Šebetově řešíme již několik let, předtím tolik variant, jak získat dotaci, nebylo. Určitě na úpravy vyčleníme i peníze z obecního rozpočtu," přislíbil šebetovský starosta.

V centru Šebetova by mělo být bezpečněji do čtyř let. „Budeme samozřejmě usilovat o to, abychom se do přestavby křižovatky mohli pustit co nejdřív. Ještě jsme ale teprve na počátku, projekt bude potřebné administrativně připravit. Budou se k němu muset vyjádřit také silničáři a policisté," doplnil starosta.

Jeden z obyvatel Šebetova Alexander Mucha o záměru obce ještě neslyšel, ale zamlouvá se mu. „Chodím na každé jednání zastupitelstva a nikdy se o tom nejednalo, což mě překvapuje. Křižovatku ale je určitě potřeba zpřehlednit. Autobusy by měly stát nejméně sto metrů od ní. Je to tam špatné hlavně pro chodce, chybí přechod," sdělil Mucha.