Dohady, emoce, vyhrocená atmosféra. Petice a také trestní oznámení. Už téměř rok hýbe Šebetovem kauza recyklační energetické stanice. Ta může v budoucnu stát v částečně opuštěném a zchátralém areálu Osaka, kde vlastní pozemky obec. S projektem na jeho využití oslovila vedení obce před časem společnost Sobioenergi. S tímto záměrem však řada Šebetovských v minulosti nesouhlasila. O tom, jestli se recyklační energetická stanice v Šebetově postaví, nebo ne, nakonec rozhodnou tamní lidé příští rok v referendu.

To, že obec vyhlásí k ožehavému tématu místní referendum, odhlasovali šebetovští zastupitelé na středečním zasedání. Ze šesti přítomných zástupců obce byli čtyři pro, jeden proti a jeden se zdržel hlasování. „Napětí v obci snad konečně povolí. Lidé si rozhodnou sami, jestli recyklační stanici v obci chtějí, nebo ne. Když ji chtít nebudou, nemůžou nám pak v budoucnu vyčítat, že jsme zazdili projekt, který mohl obci přinést řadu výhod," řekl starosta Šebetova Zdeněk Čížek.

Ten zároveň dodal, že na příštím zastupitelstvu vedení obce stanoví termín referenda a formuluje otázku. Pak hlasování oficiálně vyhlásí. Poté mají Šebetovští lhůtu devadesáti dní na to, aby referendum uskutečnili. „Přesný termín dalšího zastupitelstva ještě nemáme, ale bude to začátkem příštího roku," upřesnil Čížek.

Hlasování zastupitelů o referendu následovalo poté, co skupina Šebetovských předložila na středečním jednání návrh, ve kterém vedení obce o jeho vyhlášení žádala. Podepsalo se pod něj pětapadesát lidí. „Záměr stavby recyklační energetické stanice, který dlouhodobě využije část areálu Osaka, je zajímavou investiční pobídkou obci i místním občanům. K záměru a zvolené technologii z ohledu vlivu na životní prostředí se již kladně a odborně vyjádřil Jihomoravský kraj. Záměr se zpočátku setkal s nesouhlasným postojem občanů, který jak se později ukázalo, byl především zapříčiněn neznalostí, neúplnými a nepravdivě prezentovanými údaji v naší obci. Proto by se o recyklační stanici mělo rozhodnout demokratickou formou v místním referendu," stojí v návrhu skupiny Šebetovských.

Pod něj se podepsal i jeden z místních, který si přál zůstat v anonymitě. Redakce ale jeho jméno zná. „Rok jsme se tady nebyli schopni dohodnout, jak se k tomu projektu postavíme. Referendum to rozetne. Každý z místních se může svobodně rozhodnout, jestli tady takovou stavbu chce, nebo ne," řekl muž.

Podle Jaroslava Geršla, který před časem inicioval petici proti stavbě recyklační energetické stanice v Šebetově, porušilo vedení obce svá předchozí usnesení. „Otázka místního referenda přichází v době, kdy zastupitelstvo obce přijetím návrhu na jeho vyhlášení dvojnásobně porušuje vlastní dřívější usnesení. O tom, že přijetím textu petice jednou provždy nebude o záměru vybudování bioplynové stanice v Šebetově jednat," napsal ve svém původním vyjádření redakci Blanenského deníku Rovnost Geršl.

Při autorizaci textu však nakonec Geršl odmítl ve článku figurovat. „Vážený pane redaktore, okamžitě Vás žádám, abyste moji citaci z článku vypustil, jedná se o tendenční zprávu, se kterou já ani občanské sdružení nechceme mít nic společného. Důrazně Vás žádám o dodržení zákona," napsal redaktorovi Blanenského deníku Rovnost Geršl.

Geršl je zároveň členem občanského sdružení Občané za ochranu přírody, krajiny a životního prostředí Šebetov. To vzniklo ze skupiny iniciátorů petice. Podle webu sdružení se jedná o skupinu občanů Šebetova, kterým není lhostejné životní prostředí v obci a jejím okolí a přetváření okolní krajiny.

Recyklační energetická stanice v Šebetově má ekologicky zpracovat potraviny s prošlou záruční lhůtou trvanlivosti. A vyrábět zemní plyn, teplo, elektřinu a certifikované hnojivo. Firma Sobioenergi obci nabízela, že dokončí veškeré komunikace v obci, po dobu životnosti stanice bude přispívat na provoz základní i mateřské školy a lidem umožní nákup zemního plynu o polovinu levněji, než jaké jsou běžné ceny.

Především však garantuje vytvoření pětatřiceti pracovních míst. „Jsem rád, že se projekt posunul dál. Rozumím tomu, že lidé mají z podobných staveb obavy, ale ty většinou pramení z neznalosti. V západní Evropě tyto stanice fungují běžně bez problémů a obce z nich mají užitek. Nezastírám, že projekt pro nás bude ziskový, to je přece v podnikání logické. Na druhou stranu je na investorovi, jestli se o zisk ještě s někým podělí. Myslím, že toho obci nabídneme dost," řekl koordinátor projektů Sobioenergi Petr Štěrba.

Projekt firmy Sobionergi posuzovali před časem také úředníci odboru životního prostředí Jihomoravského kraje. Zkoumali, jaký bude mít stavba recyklační stanice vliv na životní prostředí v jejím okolí. A dali projektu zelenou. „Kdyby informace, které uváděli autoři petice proti stavbě recyklační stanice, byly pravdivé, asi bychom s projektem při posuzování vlivu na životní prostředí na kraji neobstáli," dodal Štěrba.