Burčáková unie je recesistická organizace, která vznikla před čtyřmi lety v Hustopečích. V současnosti sdružuje třiačtyřicet vinařských i nevinařských obcí. Možná se k nim připojí i Šebetov. „Ještě nic není jasné. Tento krok musí schválit zastupitelstvo,“ uvedl jeden ze zastupitelů Jiří Habala.

Vinohrady nejsou pro vstup do Burčákové unie podmínkou, důležité je, jestli chce obec nápoj podporovat a prodávat. Jedinou podmínkou pro nevinařské obce je zřízení takzvané Burčákové misijní stanice. Ta se zřizuje v hospodách či náměstích a kde lidé se v ní učí burčák pít, nebát se jeho nožství či předvídat následky jeho konzumace.

Ve smlouvě je dále nakázáno připravovat burčák jenom z hroznů, v burčákovém období ho vypít tolik, co člověk váží a šířit jeho slávu po světě. Tato pravidla jsou závazná a na jejich dodržování by měla dohlížet burčáková armáda.

A jak šebetovské napadlo přidat se k milovníkům burčáku? „Můj otec pochází z Hustopečí, tak jsem se o spolku dozvěděl. A napadlo mě, že bychom takto mohli mít zdroj kvalitního burčáku,“ tvrdí Habala.

Noví členové se do unie přibírají v Hustopečích na Burčákových slavnostech. Z Blanenska by Šebetov byl v unii jako jediný.

Petra Havlíková