Jakmile děti na konci června opustí školu, začne většině z nich dvouměsíční období zábavy a odpočinku. Vedení základních a mateřských škol v Blansku podobný oddych nečeká. Žáky vystřídají dělníci. Budou zateplovat, rekonstruovat, pokládat dlažbu nebo měnit okna. Město zaplatí za tyto práce desítky milionů korun.

Firmy, které mají práci na starosti, využijí letní měsíce, kdy jsou budovy škol prázdné. Největší úpravy čekají základní školu v Salmově ulici.

A paradoxně právě tam mají s termínem problémy. „Tato oprava se nedá brát jako letní akce. Teď běží výběrové řízení na firmu, která bude mít práce na starosti. Budeme rádi, když se její jméno dozvíme do konce srpna," přiznala Jaroslava Musilová z blanenského odboru školství.

Školu čeká kompletní zateplení. „Součástí prací je i pořízení nových oken, oprava střechy a zazdění některých prosklených ploch. Stěžejním důvodem jsou úniky tepla, v mrazivých dnech bylo obtížné budovu vůbec vytopit. Ještě jsme nespočítali, kolik na tom ušetříme, ale úspora se bude pohybovat kolem dvaceti procent. A škola bude hezčí také na pohled," připomněl zástupce ředitelky školy Miroslav Starý.

Zatímco u ostatních škol zaplatí město za jejich opravu řádově stovky tisíc, zateplení té v Salmově ulici přijde podle předběžných propočtů na dvacet milionů korun. Více než polovinu z nich však pokryje dotace z Operačního programu životního prostředí. „Budova je rozlehlá a řemeslníci navíc budou dělat více prací najednou. Počítáme mimo jiné i s novými parapety a hromosvody," odůvodnil Starý.

Podle Musilové uvolní radnice na letní opravy škol necelých pět milionů korun. Další z nich bude základní škola Tomáše Garrigua Masaryka. „Chceme pokračovat v rekonstrukci podlah ve třídách. Projekt jsme rozplánovali na osm let a letos jsou na řadě tři třídy. V jedné z nich jsou parkety dokonce ze třicátých let, což komplikuje úklid a hygienu. V dalších dvou jsou klasická linolea, která jsme museli každou chvíli záplatovat. Moderní povrch z PVC usnadní údržbu a zvýší i komfort," vysvětlil ředitel školy Pavel Nezval.

Další z blanenských škol, které o prázdninách dělníci navštíví, sídlí ve Dvorské ulici. „Potřebujeme zrekonstruovat chlapecké i dívčí šatny u tělocvičny. To znamená vyměnit obklady, elektroinstalaci a opravit sprchy. Protékala nám v těchto částech budovy voda," podotkl ředitel Dušan Krumnikl.

Na rozdíl od základních do mateřských škol často děti dochází i o prázdninách. Proto se tam pokusí opravy nasměrovat do doby, kdy děti ve školce právě nebudou.

Například v mateřské škole ve Dvorské ulici mají problémy se zatékáním vody. „Opravíme dlažbu nad sklepními prostory. Opadává tam omítka a plesniví zdivo," vysvětlila ředitelka školky Eva Wasserbauerová a dodala, že navíc dětem koupí několik hracích domečků na zahradu. Děti se tam vrátí tři týdny před koncem prázdnin. „Proto jsme s řemeslníky domluvení na tom, že to do té doby zvládnou," ubezpečila Wasserbauerová.