Pomocnou ruku nabídli v loňském roce starostové lidem v tíživé sociální situaci. Někteří totiž musí žít z existenčního minima, to přitom činí zhruba dva tisíce korun měsíčně. „Jde o lidi, kteří pobírali déle než půl roku příspěvek na živobytí. Nemají pak nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo rekvalifikační kurzy. Pokud se ale zapojí do veřejné služby, dosáhnou na vyšší sociální dávky,“ přiblížila Ludmila Sedláková z blanenského odboru sociálních věcí. Díky odpracovaným dvaceti hodinám měsíčně ve veřejné službě dostanou lidé opět příspěvek na živobytí. Kdo nelení a odpracuje si dalších deset hodin, přijde si ještě na více peněz.

Počet boskovických pracovníků se vyšplhal na dvacítku. Podle tajemníka Pavla Vlacha se přihlásilo k veřejné službě více lidí v listopadu. „Z počátku do této služby docházeli zfetovaní a opilí lidé. Ty jsme přece nemohli pustit pracovat. Teď je situace lepší. Proč se k práci přihlásilo více lidí, netuším,“ sdělil Vlach. Podle něj tito pracovníci působí ve službách, nemocnici či na úřadě. V posledních týdnech také odhazovali sníh.

Dvanáct lidí pomáhá ve Velkých Opatovicích. „Díky nim máme ve městě uklizených více chodníků. O ty se sice starají naši stálí zaměstnanci, některé úseky má však přidělené veřejná služba. Mezi tyto lidi jsme rozdělili také sněhové služby,“ nastínil Vlastislav Kouřil z odboru správy majetku města. O tom, jak lidé bez zaměstnání pracují, se mohou přesvědčit Velkoopatovičtí na sídlištích.

Z deseti nasmlouvaných lidí v Letovicích přes zimu pracují pouze tři. Jedna žena a dva muži. „Z těch ostatních odevzdali dva lidé potvrzení od lékaře, že nemohou pracovat v zimě. Další dva mají pracovní neschopnost,“ vysvětlil František Huk, který má pracovníky veřejné služby na starosti. V současné době zdolávají v ulicích města sníh. Podle Huka jejich práce pomůže. „Odhrnovali sníh u nádraží, před uměleckou školou nebo u autobusových zastávek, kterých je v Letovicích pět. Práce je fůra. V tuto dobu by se určitě takto uživilo ještě víc lidí,“ řekl Huk.

Počet lidí v blanenské veřejné službě je stále stejný – pět. „Se sněhem je těžká práce, takže další lidé se do veřejné služby nyní nehrnou,“ řekl Miroslav Pokorný z odboru komunální údržby s tím, že pracovníci nyní pomáhají s úklidem sněhu. Zpřístupňují třeba kontejnery a shromažďují odstrojené vánoční stromky. Ty totiž někteří Blanenští vyhodí z okna ven, anebo je místo ke kontejneru na tříděný odpad uloží k nádobám s domovním odpadem.