Betlémy sběratelku zajímaly od dětství. „Když jsem byla malá, měli jsme doma betlém s figurkami. Každý rok před Vánocemi je tatínek vyčistil a opravil. Když některá figurka přišla třeba o nožky, slavnostně jsme šli koupit novou,“ vzpomíná na začátky své záliby Parmová.

Podobně na tom byl i její manžel Jaroslav. Jeho rodina uchovávala starý valašský betlém. Spolu pak založili sbírku, ve které Parmová pokračuje i po smrti muže. „Betlémy jsme začali kupovat na konci osmdesátých let. Předtím to bylo složité, protože za totality se u nás daly sehnat pouze kusy od Marie Kvěchové nebo Josefa Lady,“ popisuje rodilá Brňanka, která se s manželem do Blanska přestěhovala na začátku šedesátých let.

Manželé Parmovi začali v devadesátých letech jezdit i na výstavy. Kromě betlémů sbírali také životopisy jejich tvůrců. Sběratelka vystavuje dodnes. „V Česku jsou betlémy oblíbené, protože u nás navozují pravý pocit Vánoc. Loni jsem vystavovala na několika místech, letos jsem si ale už řekla, že to musím omezit,“ tvrdí sběratelka. Lidé její sbírku nyní najdou v Kunštátě nebo v blanenském Dělnickém domě.

Jesličky jsou z různých materiálů, od papírových až po šusťové nebo paličkované, které si Parmová sama vyrábí. „Nejvzácnější je pro mě asi betlém od Jiřího Knapovského, který jsme si nechali vyrobit a bereme ho jako rodinný klenot,“ svěřuje se.

Nejmilejší kousky

Má i další vzácné betlémy. „K nejmilejším patří tlačené betlémy zvané vejprcky nebo vzácný tisk Alšova betlému od pana Peřiny,“ jmenuje bývalá učitelka.

Oblíbila si také reklamní kousky z třicátých let, které tehdy obchodníci dávali stálým zákazníkům. „Po těch je teď velká sháňka, protože se jich moc nezachovalo,“ zdůrazňuje žena.

Sběratelka je jedním z pětatřiceti členů jihomoravské pobočky Českého sdružení přátel Betlémů. Každý měsíc se v Brně scházejí, aby si vyměnili zkušenosti, nápady, nebo objednali nové betlémy. „Píšeme také časopis, všichni jsme hrozně zapálení. Lidé se mě často ptají, co tam vlastně pořád děláme. Vždycky je o čem si povídat,“ směje se Parmová.

Počítá s tím, že v jejím koníčku budou pokračovat tři děti. „Všichni je umějí i stavět. Nebojím se, že sbírka skončí někde rozprodaná,“ dodává Parmová.

ŽANETA ONDROUŠKOVÁ