„Zdaleka nejsem sama, máme takovou naši partu žen, které v obci pomáhají. V minulém roce jsme se tak podílely například na přípravách sjezdu sudických rodáků, chodíme uklízet budovu úřadu, ale děláme i různé další věci, které jsou potřeba. Na tyto brigády chodí i mnoho dalších lidí z obce," řekla důchodkyně.

Že práci pro obec dělá zadarmo, jí nevadí. „Jsme malá vesnice a víme, že co si neuděláme sami, to nemáme," podotkla žena.

Práce zadarmo se nebojí ani další účastnice sudických dobrovolných brigád Irena Černá. „Pomáhala jsem v lese. Sázeli jsme stromky, uklízeli jsme větve a pak jsme si všichni společně opekli buřty. Práce trvala od rána až do odpoledne. Pro mě je to příjemně strávený čas, kdy mám příležitost se vidět a popovídat s ostatními lidmi z obce," vysvětlila žena.

Díky ochotě lidí zadarmo pomoci své vesnici tak v loňském roce Sudice uspořádaly například úspěšný sjezd rodáků. „Hodně lidí se zapojilo do úpravy prostranství v obci. Se svými návrhy, co by se mohlo vylepšit, chodili i sami. Ženy pak na sjezd rodáků například pekly buchty a chystaly další věci," popsala starostka Sudic Olga Dočkalová s tím, že měla z přístupu obyvatel velkou radost.

Každoročně v Sudicích pořádají brigády například na sázení stromků v lese nebo jeho úklid. „Organizovali jsme i úklid odpadků kolem obce, kde pomáhaly s místními rodiči i jejich malé děti. Jinak například brigáda na sázení stromků v lese byla dvoudenní a na ní se vystřídalo okolo dvaceti lidí," řekla Dočkalová.

Celkem tak za minulý rok Sudičtí odpracovali přes pět set hodin při dobrovolných pracích. „Brigády jsou zadarmo, dospělým za ně neplatíme. Jen když se účastnili i studenti, tak těm jsme platili šedesát korun za hodinu," přiblížila starostka Sudic.

Informují rozhlasem

Dobrovolné brigády každoročně pořádají také v Krasové. „Loni lidé takto odpracovali kolem čtyř set hodin. Už ale nechodí tolik lidí jako v minulosti. Je to dané tím, že spousta místních pracuje třeba pozdě do noci, a tak chtějí mít víkendy volné. Stále se ale najdou tací, kteří na brigádu přijdou," řekl starosta Krasové Václav Vágner s tím, že počet brigádníků se různí. „Záleží na tom, co konkrétně je to za práci. O tom, že brigádu pořádáme, dáváme lidem vědět například rozhlasem nebo i osobně, pokud je to práce, kde je potřeba nějaké určité profese," uvedl starosta Krasové.

Podle něj vesnice dobrovolnou prací lidí ušetří nemalé peníze. „Jako malá obec bychom si spoustu věcí, které jsme udělali díky brigádám, ani nemohli dovolit, pokud bychom je museli zadávat nějakým firmám," řekl Vágner.

Brigádníci tak v Krasové zadarmo pomáhali například při sadových úpravách kolem opravených cest.

Udržují třeba i prostor kolem retenční nádrže nebo sází v lese stromky. „Ale podílejí se i na přípravě různých akcí, jako jsou třeba hody," řekl starosta Krasové.

Dvakrát ročně se na dobrovolnou brigádu sejdou i lidé v Adamově. „Komise pro zdravé město pořádá brigádu na úklid odpadků," přiblížil starosta Adamova Roman Pilát.

Úklid Adamovští organizují vždy na jaře a na podzim. „Sejde se při něm vždycky kolem dvou set lidí. Brigáda je dobrovolná a zadarmo, takže podle účasti je vidět, že jsou v Adamově lidé, kterým na městě a jeho čistotě záleží," uvedl Pilát.

Dobrovolníci podle něj obchází všechna místa, kam lidé nejčastěji hází odpadky. „Velké množství odpadků bývá například u sídlišť ve stráních. Brigádníci je sbírají do pytlů a nosí na stanoviště, ze kterých je potom odvezeme," popsal adamovský starosta.

Hodně práce v obcích zastanou zadarmo i členové místních spolků, jako jsou třeba hasiči, sokoli a podobně. „Například fotbalisté pořádají brigády na údržbu hřiště. V minulosti jsme ale třeba ve Veselici stavěli kapličku, na které se také podíleli dobrovolníci z obce," řekl Miloslav Novotný, starosta Vavřince, pod který spadá i Veselice.

Dobrovolníci pomáhají například i v Cetkovicích. „U nás brigády organizují hlavně místní spolky," řekl tamní starosta Petr Horák.