Jeho členové slibují, že právě prodlužující se ruka Saxany zůstane zachovaná. „V podstatě stejně jako celá dějová linie známá z filmu. Diváci se dočkají i dalších různých triků a kouzel," lákala režisérka tučapského souboru Andrea Skácelová.

V Hlubočanech se Apollo představí ve tři odpoledne. O tři hodiny později je můžou lidé vidět i v Královopolských Vážanech. „Hra je vhodná pro všechny věkové kategorie, myslím, že si každý přijde na své," lákala Skácelová.

Do světa tajemna a pohádek se přenesou také v Křenovicích na Vyškovsku. Tamní Mateřské centrum Domeček pro odvážné děti uspořádalo stezku odvahy. „Sejdeme se v sobotu o půl šesté v Příční ulici u rybníčku. V šest účastníci vyrazí na cestu. Trasa označená světýlky bude dlouhá asi půl kilometru. Děti ji můžou projít samy nebo s rodiči, takže se můžou přidat i ty nejmenší. Setkají se s různými strašidly, třeba vodníkem, bílou paní nebo čarodějnicí. U nich pak splní různé úkoly," popsala za mateřské centrum Lucie Řípová.

Na konci pak malí odvážlivci dostanou za splnění úkolů odměnu. „Nejde nám o velké strašení. Proto také dětem doporučujeme vzít si na cestu baterku nebo lampion," dodala Řípová s tím, že trasa je hůř sjízdná pro kočárky. „Ale dá se s nimi projet," dodala.

Baba Jaga, čerti, bludičky nebo smrtka. Cesta ozářená svíčkami. Lehce se budou bát i děti v Blansku. Pochod podzimním lesem se tam letos koná už popětatřicáté, a to v režii blanenských turistů. Startuje se v sobotu od půl páté do půl šesté večer od základní školy v Dvorské ulici. „Odtud děti a dospělí vyrazí na zhruba pětikilometrovou trasu v okolí Blanska. Doporučujeme vzít s sebou baterku, pevnou obuv a dobrou náladu," zvali pořadatelé.

Na děti čeká dobrodružná pouť večerním lesem, kde se na trase setkají s pohádkovými postavami. Na stanovištích budou sbírat razítka a v cíli je čeká táborák s opékáním špekáčků. Za startovné čtyřicet korun dostanou párek, pečivo, perník, čaj a diplom.

Dětem bude patřit i nedělní odpoledne v Rousínově, o stezku odvahy už ovšem nepůjde. Do tamní Záložny dorazí herci z opavského divadla, se svým představením Čert Všudybyl a princezna Zlobilka. Hrát začnou ve tři hodiny. Vstupné je padesát korun, příchozí si ho koupí na místě. Divadlo si užijí také dospělí. A to v sobotu večer v Besedním domě ve Vyškově, kde domácí divadelní soubor Haná uvede premiéru hry Sluha dvou pánů.

Výstava loveckých zbraní a trofejí, laserová střelnice nebo sokolnická show pak čekají na ty, kteří dorazí na tradiční Svatohubertské slavnosti. Ty v sobotu ovládnou boskovický zámek.

Přesně v poledne je zahájí mše svatá v zámecké kapli. „Pro návštěvníky jsme připravili sokolnickou show skupiny Zeyferos, ukázky výcviku psů ze zbraslaveckého kynologického klubu nebo laserovou střelnici. Pro nejmenší pak dětský koutek," uvedl za pořadatele slavností Dominik Božek.

Příchozí se můžou naučit také něco nového. Například jak správně poskytnout první pomoc. Nachystané bude i občerstvení. „Chybět samozřejmě nebude zvěřina, kterou si můžou lidé koupit i domů," dodal Božek s tím, že na akci bude hrát dechovka Holóbkova mozeka. Vstupné je šedesát korun, děti do šesti let mají vstup zdarma.

První listopadová sobota pak už tradičně patří vytrvalostnímu běhu okolím řeky Křetínky. Letos se na patnáctikilome­trovou trať okolo letovické přehrady vydají běžci ve dvě hodiny odpoledne. Registrace účastníků začne v jedenáct hodin. „Start a cíl jsou u sportovní haly v Letovicích. Trasa vyznačená žlutými šipkami povede po asfaltové silnici přes náměstí směrem na přehradu, Křetín, Lazinov a Meziříčko," popsal za organizátory trať Antonín Žilka. Vyhodnocení výsledků a předání cen jsou naplánované na čtvrtou hodinu odpolední.

další víkendové tipy z okresů

HRA KOSTLIVEC VE SKŘÍNI

Kdy: sobota od 17.00

Kde: Lidový dům Vážany nad Litavou (Vyškovsko)

Za kolik: vstupné 50 korun

Největší tahák: představení v podání souboru ze Slavkova u Brna

PŘEDRAJBAS NA SAMSAŘE

Kdy: neděle od 16.00

Kde: statek Samsara, Blansko-Klepačov

Za kolik: 80 korun

Největší tahák: výstava fotografií, besedy cestovatelů, didgeridoo show

VÝSTAVA ZVÍŘECTVA

Kdy: pátek i sobota od 8.00

Kde: chovatelská hala Slavkov u Brna

Za kolik: vstupné dobrovolné

Největší tahák: tombola, expozice okrasného ptactva, morčat a koček

VÝSTAVA O TRAMPINGU

Kdy: pátek od 18.00

Kde: Městská knihovna Blansko

Za kolik: vstupné dobrovolné

Největší tahák: výstava nejen o trampingu, ale také o trampech a jejich osadách