Vzácní dravci se v Moravském krasu usídlili už v roce 2016. Na Blanensko se vrátili po půlstoletí. V minulých dnech se u jednoho z hnízd pohybovala i třetí sokolice. „Tu po svém návratu odehnala původní sokolí samice. Je možné, že návštěvnice bylo mládě tohoto páru, které se jim loni narodilo. To ale spíš spekuluji,“ dodal Bedan.

Na sokoly upozornil jako první. Březen je pro ohrožené ptáky období námluv. „Rozhodnou se, jestli si vyberou nové hnízdiště,“ doplnil ornitolog.

Nejohroženější druhy Moravského krasu• rys ostrovid, 1 kus
• sokol stěhovavý, nejméně 2 páry
• jasoň dymnivkový – vzácný motýl
• krasec dubový – vzácný brouk


Vrcholné období říje zažívá i rys Kryštof. Ten se v lesích na Blanensku pohybuje už od září 2016. Ohrožená šelma do regionu doputovala až z Beskyd. Loni v létě jej vědci odchytili a nasadili mu sledovací obojek. „Báli jsme se, že teritorium opustí kvůli hledání samice. Avšak stále zůstává. I když podnikl výpad k Vyškovu a na okraj Brna,“ uvedl zoolog z Mendelovy univerzity v Brně Martin Dula.

Podle vědce má rys dost potravy a prostředí mu vyhovuje. „Přesto je možné, že ho pud ještě vyžene. V krasu ani okolí se totiž žádná samice nevyskytuje,“ dodal.