Pro ně je připraven kulturní program, skákací hrad, drobné soutěže a stánky s občerstvením. „Nejvíc se mi líbí bungee trampolína, dají se na ní dělat salta. Jenže je na ni strašná fronta,“ říká desetiletý Jakub Novotný bezprostředně po tom, co si zaskákal.

Jeho patnáctiletá sestra si odpoledne užívá hlavně díky tomu, že se potkala s kamarádkou. Program a další aktivity jsou podle ní spíše pro menší návštěvníky. „Ale hrozně se těším na večerní koncert Sebastiana. Doufám, že nebude pršet jako loni, když tady vystupovala kapela Nebe,“ vzpomíná dívka na loňskou neobvykle silnou průtrž mračen.

Během dne počasí přeje, sluneční paprsky vítězí nad blížícími se mračny. Na trampolínách se mohou vyřádit zejména děti školou povinné. Pro ty nejmenší je zase připraven koutek s houpacími koníky, miniskluzavkou a dalšími hračkami. U rybníčku si děti i dospělí mohou vyzkoušet chytání ryb.

Na pódiu se vystřídá několik vystoupení. Program zahajují blázniví vědátoři, pak se představí žáci z blanenských základních uměleckých škol. Obzvláště malé holčičky potěší show My little ponny a po nich publikum rozparádí herci z divadla Scéna, kteří předvedou rošťárny s Tůdle a Nůdle.

Fronty na všechno jsou poměrně dlouhé, ale kdo si je vystojí, může si dát bramborák, zmrzlinu, trdelník, ledovou tříšť a další dobroty. Někteří dospělí jsou sice trochu otrávení, ale je to svátek dětí, tak nezbývá, než jim udělat radost a všechny fronty poctivě vystát. Cukrová vata je pro děti dokonce zdarma.

Program na pódiu je v plném proudu. „Slyšeli jsme, že tady teď budou transformeři, tak jsme se na cestě ven ještě zastavili,“ říká Pavel Hasoň ze Sloupu, který přijel do parku s manželkou a dvěma syny.

Ale to se již před zraky diváků chystá show, kterou napjatě očekávají děti všech věkových kategorií. „Užili jste si dnešní den?“ volají z pódia moderátoři. Odpovědí je jim radostný pokřik.

Chvíli na to se objeví dva mimozemští roboti a zatančí pár kreací. „Ti jsou úplně jako z toho filmu!“ raduje se asi desetiletý chlapec.

Na večer pořadatelé pozvali Sebastiana s kapelou. Jeho vystoupení udělalo radost především náctiletým, ale pobavili se i jejich rodiče. Koncert si nenechaly ujít stovky lidí.

MARIE HASOŇOVÁ