Občanské sdružení Stará fronta zítra plánuje i za těchto okolností v zajímavé budově vytvořit kulturní centrum. Nyní jedná s blanenskými radními o pronájmu.

Čas se na celkovém stavu mlýna podepisuje stále nelítostněji. Na první pohled odepsaná budova je však staticky v pořádku a vnitřní mohutné dřevěné konstrukce pater jsou naprosto zachovalé. „Přijde mi líto nechat to zchátrat,“ uvedl předseda sdružení Stará fronta zítra Jaroslav Musil.

Občanské sdružení Stará fronta zítra podporuje amatérskou tvorbu, zabývá se hudbou, literaturou i divadlem. V budově by chtěli členové sdružení pořádat výstavy, koncerty, workshopy a další kulturní akce. „Mlýn má silnou atmosféru. Navíc je výhoda, že je daleko od obytné zóny,“ myslí si Musil.

Současná budova Salmova mlýna pochází z druhé poloviny devatenáctého století, její původ je však starší. „Historie mlýna sahá až do středověku, dodnes jsou patrné některé staré části zdiva. Hlavní budova je samozřejmě novější,“ popsal Marek Fajman z Národního památkového ústavu v Brně a zmínil další stavby na Blanensku. „Podobné mlýny se dochovaly i ve Svitávce, v Doubravici nebo v Letovicích. V blanenském Salmově mlýně je navíc funkční elektrárna včetně Francisovy turbíny. Není to sice památkově chráněná stavba, ale patří na Blanensku mezi nejvzácnější tohoto typu. Určitě by bylo škoda nechat ji zchátrat,“ upozorňuje Fajman.

V zahraničí je běžné, že sama města poskytují pro alternativní kulturu prostory, v České republice ve vzniku kulturních center často brání nesmyslná byrokracie a úředníci. Vypadá to, že Blansko by mohlo jít ostatním městům příkladem. „Byl jsem se tam podívat minulý týden. Já osobně bych sdružení nebránil v užívání a jsem pro pronajmout jim celý prostor. Kvůli probíhajícímu restitučnímu řízení není ovšem možné investovat do oprav velké peníze,“ uvedl místostarosta Blanska Lubomír Toufar. Proti využití bývalého mlýna na kulturní účely není ani Marie Salmová, která ve sporu o majetek Salmů zastupuje druhou stranu. „Mlýn už tam znovu nebude. Využití budovy takovým způsobem bych se nebránila,“ řekla.