Salmovi se odvolali ke Krajskému soudu v Brně. „Pokud to bude nutné, moji klienti jsou připraveni dosáhnout spravedlnosti i u Ústavního soudu. Mají k tomu dostatek důkazů," sdělila právnička rodiny Salmů Alena Kinclová.

Salmové žalovali Zeru proto, že budovu prodala. Měli s ní další plány. „O všechny své rodové pozemky se chtějí starat jako jejich předkové a dát tak lidem dobrou práci a výdělek. Stodola byla hodně zanedbaná proto, že se o ni zemědělský podnik několik desetiletí nestaral," přiblížila Kinclová.

Rozsudek ještě není pravomocný. „Na jeho písemné vyhotovení má soud třicet dní. Proto zatím nelze podávat bližší informace," sdělila mluvčí Okresního soudu v Blansku Michaela Zummerová.

Salmové u soudu poukazovali na neplatnost kupní smlouvy. „Předně žalovali společnost Zera. Podruhé podali žalobu na zemědělské družstvo, které je sice v likvidaci, ale jako právní subjekt existuje. Soud obě žaloby zamítl," přiblížil bývalý předseda představenstva společnosti Zera Rájec Pavel Sáňka.

Vysvětlil, že jednotné zemědělské družstvo Rájec-Jestřebí koupilo v padesátých letech minulého století stodolu od československého státu. „Koncem devadesátých let se nemovitost podle předpisů státu převedla na Zeru Rájec. Každá změna byla řádně zaznamenána v katastru nemovitostí. Salmové se neustále odvolávají, bojují o různé majetky. Jenže podle Benešových dekretů na ně stejně nebudou mít nárok. A jak je vůbec možné, že stát někomu prodá majetek, a přitom není schopný zajistit, aby se na něj nevztahovaly restituce?" ptá se Sáňka.

Vedení Zery podle něj objekt prodalo proto, že si nemohlo dovolit do něj investovat. „Již nutně potřeboval opravu, a kdybychom to neudělali, dále by chátral," upřesnil Sáňka.

Současným majitelem budovy je Petr Maňoušek. Respektive pozemku. Budovu totiž podle svých slov zboural a postavil místo ní zámečnickou dílnu. Celkem jej přišla na zhruba tři miliony korun. Spory jej ale dostaly do zapeklité situace. „Povolení na zbourání jsem měl. Není pravda, že jsem ji zboural až po podání žaloby, jak se Salmové snažili dokázat u soudu. Bývalý předseda představenstva mě ujišťoval, že stodola je jejich. Ověřoval jsem si to i v katastru a nebyl tam žádný záznam o tom, že by byla v restituci," popsal Maňoušek. Pokud by nakonec soud rozhodl, že musí majetek vydat Salmům, požadoval by finanční vyrovnání. „Asi bych se se Zerou soudil," uvedl Maňoušek. Sáňka ale tvrdí, že nového vlastníka se všemi důležitými skutečnostmi obeznámil. „Řekli jsme mu, že se na budovu vztahují restituce, ale že ji můžeme prodat," upozornil Sáňka.

Ředitel společnosti Zera Rájec Karel Provazník uvedl, že budovu prodali především kvůli bezpečnosti. „Někteří lidé měli strach, že se časem zřítí. Je dobře, že ji nový majitel zboural a pozemek našel využití. Salmové se soudí o spoustu nemovitostí, ale stát by měl již konečně rozhodnout, komu budou patřit. Spoustu pozemků máme pod stavbami, na které se také vztahují restituce. A nemůžeme s nimi nic dělat," posteskl si Provazník.

Jedna z dalších budov, která volá po opravě a vztahují se na ni restituce Salmů, má sídlo na ulici Komenského v Rájci. Působí v ní veterinář a obuvník a jsou v ní sklady. Patří městu, které s ní ale nemůže libovolně nakládat. „Objekt je velmi ošklivý a hyzdí město. Ale zbourat jej nemůžeme. Kdysi jsme uvažovali, že bychom tam udělali například parkoviště," uvedla starostka Rájce-Jestřebí Romana Synakieviczová.

To by se líbilo například Josefu Volakovi. „Budova je sice stará, ale mně osobně nějak nevadí. Kdyby byla hezčí nebo by lidé mohli místo smysluplněji využívat, bylo by to lepší," uvedl Volak.