Jak to bude letos, zatím není jasné, protože stále platí řada koronavirových omezení. A nikdo neví jak dlouho. „Na řeku je teď hodně smutný pohled a štve mě to. Nechápu, jak někdo může vědomě odhazovat odpadky do vody a na břeh. Bohužel, je to neuhlídatelné. Obecně mám v poslední době dojem, že je naše společnost nemocná. Spousta lidí vidí, že vládní představitelé kašlou na pravidla, tak je nedodržují také,“ řekl Deníku rybář Radim Baisa z Adamova.

Nejstarší občanka města Veselí nad Moravou Ludmila Klaudová šije roušky.
Milníky roku s covid na jižní Moravě: stoletá šička nebo dopad horší než okupace

Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře situaci nepříznivě loni ovlivnilo několik povodňových stavů, kdy velká voda spláchne odpad rozházený po březích. „K povodním došlo několikrát v létě i na podzim. Při úklidu vodních nádrží jsme odklidili rekordních 420 tun splavenin. To je asi dvacetkrát víc, než v předchozím roce. Kvůli epidemii koronaviru jsme ale při tradiční úklidové akci My pro vodu – voda pro nás bohužel nemohli zapojit veřejnost. Doufáme, že letos se nám na dobrou spolupráci s obcemi, rybáři a dalšími spolky při úklidu podaří navázat,“ poznamenal.

Zdroj: Deník/Jan Charvát

Vzhledem k množství vodních toků, které Povodí spravuje a také množství odpadu, museli vodohospodáři podle Chmelaře na úklid některých úseků v kraji najmout profesionální firmu. Odpad na jaře dobrovolníci tradičně uklízejí i na volných prostranství v okolí obcí. A také v Moravském krasu na Blanensku. Do něj se zapojovaly stovky dobrovolníků z jihu Moravy. Včetně žáků základních škol a studentů. Loni se sběr odpadků uskutečnil kvůli epidemii koronaviru až na podzim a v komorní podobě.

Zdroj: Deník/Jan Charvát

Ani letos Správa chráněné krajinné oblasti Moravský kras neplánuje hromadnou úklidovou akci. „Úklid pojmeme formou malých skupinek lidí, které se v terénu ještě rozdělí, aby dodržely nařízení ohledně epidemie koronaviru. Dostanou přidělené úseky na vyčištění odpadků nebo jiné úkoly, které postupně splní,“ uvedl za Správu CHKO Moravský kras Antonín Tůma.

Zájemci o úklid v krasu dostanou od ochránců přírody pytle na odpad a rukavice. Výzvu zveřejní zřejmě v průběhu dubna. Nejvíce odpadu bývá podle Tůmy v okolí silnic na jihu krasu mezi městysem Křtiny a Brnem. „Do úklidu se zapojí i speleologické skupiny, které se zaměří za úklid v jeskyních. Na některých místech se tam také odpad dostane,“ dodal Tůma.