Třetí týden po volbách ještě není v některých městech na Blanensku jasné, kdo je v příštích letech povede. Ve většině už podepsali nově zvolení zastupitelé koaliční smlouvy. Do ustanovujícího zastupitelstva ale napínají v Adamově, zatím se nedomluvili ani v Letovicích, o místech v radě není dosud rozhodnuto v Olešnici a v Rájci–Jestřebí dohodu o koalici vůbec podepisovat nebudou.

„V tomto týdnu jsme měli se zastupiteli sezení, na kterém jsme se dohodli na široké koalici, na takzvané duhové radě. To znamená, že z každé strany v ní zasedne jeden zastupitel. Kromě jedné strany, té jsme ale nabídli na starost finační výbor města, aby se také podílela na vedení. Počet stran totiž převažuje nad počtem radních,“ vysvětlil rájecký starosta Pavel Perout. V Rájci-Jestřebí tento způsob vedení města vyzkouší poprvé. „Zatím tu bylo vždy zastupitelstvo rozdělené na koalici a opozici. Teď jsme ale chtěli, aby se zapojili všichni stejně, i na úkor stran, které získali víc mandátů. Snad to bude fungovat, koaliční smlouvu ani podepisovat nebudeme, podali jsme si na uzavření čestné dohody ruce,“ dodal Perout.

Koaliční smlouvu zřejmě nepodepíší ani v Adamově. V patnáctičlenném zastupitelstvu usednou zástupci osmi stran a sdružení. S největším počtem tří mandátů ČSSD v čele s místostarostou Miroslavem Čumou. „Stále ještě nic prozrazovat nebudu. Koaliční smlouvu ale asi ani podepisovat nebudeme, povolební jednání nejsou o vytvoření koalice, ale o tom, aby se dali dohromady lidé, kteří chtějí pro město něco dělat,“ prohlásil Čuma s tím, že rozhodne zastupitelstvo, které v Adamově naplánovali na patnáctého listopadu.

V Olešnici dali koaliční většinu dohromady zastupitelé z vítězného Sdružení nezávislých kandidátů s lídrem Zdeňkem Pešou a s KDU-ČSL. Přesto se rozhodli nabídnou místo v radě i dalším stranám. „Preferujeme širokou koalici, proto jsme chtěli přijmout do rady zástupce všech stran, tedy i Občanů města Olešnice a KSČM. Jejich požadavky jsou ale nad rámec získaných mandátů, proto jsme se zatím nedohodli. Naši nabídku zopakujeme příští týden na ustanovujícím zastupitelstvu a uvidíme, jestli ji přijmou,“ přiblížil Peša.

Tři týdny po volbách nemají stále jasno ani v Letovicích. Aby se stihli domluvit, museli dokonce posunout ustanovující zastupitelstvo. Ve městě zvítězila Občanská iniciativa – SNK v čele s dosavadním starostou Radkem Procházkou. „Původně jsme měli mít ustanovující zastupitelstvo jedenáctého listopadu, ale jednání jsou komplikovanější, než jsme předpokládali. Proto jsme je odložili až na nejzazší možný termín, na patnáctého listopadu,“ řekl Procházka. To, o jaké koalici se v Letovicích jedná, prozradit zatím nechtěl.

Koaliční dohodu proti tomu uzavřeli v tomto týdnu v Kunštátě. Osm mandátů z patnácti tam dalo dohromady ČSSD s nezávislými. „Koaliční jednání ale úplně uzavřena nejsou“ doplnil Zdeněk Wetter, lídr ČSSD, která v Kunštátě volby vyhrála.

Jako jedna z prvních se začala už v minulém týdnu rýsovat koalice ve Velkých Opatovicích. „Dohodli jsme se s ODS a ČSSD na koalici. V opozici zůstanou komunisté, kterým připadnou kontrolní výbory ve městě,“ prozradil starosta Jiří Bělehrádek, který stojí v čele vítězné strany voleb ve Velkých Opatovicích, KDU–ČSL.

Nejdříve ze všech rozhodli v Boskovicích, kde se na vedení města v čele se starostou Jaroslavem Dohnálkem domluvili pár dní po volbách. V Blansku potvrdili podpisy dohodu ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Volby pro město se starostou Lubomírem Toufarem tento čtvrtek.