Při odchytu byl rys v dobré kondici. „Jeho věk odhadujeme na dva až tři roky, váží dvacet kilogramů. Uspání, nasazení sledovacího obojku i následné probuzení zvládl bez komplikací a krátce po půlnoci z místa odchytu sám odešel,“ popsala šelmu zooložka Jarmila Krojerová z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republice, která vedla odchytový tým.
Podle zoologa z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně Martina Duĺy rys s největší pravděpodobností pochází z Moravskoslezských Beskyd. „Od podzimu se podařilo zdokumentovat jeho potravní a značkovací aktivitu. V poměrně krátké době si vytyčil vlastní teritorium, ve kterém úspěšně loví. Díky sledovacímu obojku můžeme nyní hlídat jeho aktivitu v čase a prostoru. Získaná data doplní poznatky o tom, jak dokáže šelma fungovat v kulturní krajině s intenzivní činností člověka,“ doplnil Duĺa.
Poznatky odborníků chtějí využít i ochranáři ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras. „Sledování aktivity rysa nám umožní ho lépe chránit, protože budeme vědět, kudy se pohybuje. Můžeme tak přijmout opatření, aby například neskončil pod koly aut,“ dodal zoolog z Moravského krasu Antonín Krása.