Má propojit dálnice D1 a D35. V části mezi Svitávkou a obcemi na Svitavsku se počítá se třemi pruhy místo čtyř. „Jedná se o směr, kde máme zákazníky a firmy, které s námi spolupracují. Pokud se tento úsek rychlostní silnice 43 v dohledné době postaví, tak je to pro nás výhodné spojení na Hradec Králové a Prahu. Úsek na Brno je zatím legislativně neprůchozí. Tři pruhy však podle mě nejsou příliš šťastné řešení. Aut stále přibývá,“ řekl Deníku jednatel firmy Kora Vladimír Konopáč, který se pod dopis také podepsal.

Podle senátorky Jaromíry Vítkové, která se tématem výstavby rychlostní silnice 43 na Blanensku intenzivně zabývá a zmíněný dopis poslala, je nový tah pro region klíčový. Má ulevit v současnosti přetížené silnici I/43. Po ní jezdí lidé do Brna za prací, k lékařům a do škol. Strategická je i pro firmy. „Obávám se, že intenzita dopravy je a bude tak velká, že varianta se čtyřmi pruhy je jediná vhodná,“ sdělila Vítková.

Vlak. Ilustrační foto.
Boskovičtí asi přijdou o vlakové spoje. Vedení města se ohradilo dopisem na kraj

Mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka uvedl, že navržená varianta vystřídaného třípruhu mezi Svitávkou a obcí Borušov na Svitavsku bude plně respektovat budoucí přepravní potřeby. Dodal, že v žádném případě nelze tvrdit, že neodlehčí situaci na nynějším tahu I/43. „V celém úseku se předpokládá maximální povolená rychlost 110 kilometrů v hodině. Stejně jako v případě posuzované čtyřpruhové kategorie. I na silnici ve formě třípruhu bude možné bezpečně předjíždět a to je hlavní cíl návrhu. Udělat kapacitní a bezpečnou komunikaci za investičních a provozních nákladů, které nejlépe odpovídají předpokládané intenzitě provozu,“ upřesnil Jemelka.

Právě varianta se třemi pruhy je podle zástupců ministerstva z navrhovaných řešení nejefektivnější a nejlevnější. „Využívá totiž velmi dobře územně již šířkově vymezené plochy původně určené pro stavbu dálnice ve čtyřicátých letech minulého století. Tehdy v užších parametrech než dnes. Včetně mostních objektů,“ dodal mluvčí.

Zatím nejblíž výstavbě je v současnosti úsek mezi Bořitovem a Svitávkou. Ten by se měl začít stavět v roce 2024. Ještě předtím se dělníci pustí do nového kruhového objezdu pod obcí Sebranice. Ten na silnici I/43 nahradí problematickou křižovatku. Bude třípaprskový.