Policie podle mluvčího Bohumila Maláška případ nejspíš odloží. „Neprokázalo se, že by se tam stal nějaký trestný čin nebo přestupek,“ uvedl Malášek.

Vlastník rybníků upozorňuje na to, že do nich potokem přitékají splašky z obce Sudice. Ta nemá čistírnu odpadních vod, ale žádný zákon neporušuje. Podle vedoucí odboru životního prostředí v Boskovicích Leony Fialové Sudice mají Sudice povolení k vypouštění odpadních vod. „Dle předložených dokladů se jednoznačný viník určit nedá, kanalizace je provozována v souladu s vodoprávním povolením a vodním zákonem. Byl ale dohodnut postup, který by mohl viníka odhalit,“ sdělila Fialová.

Čtěte také: Autobus se školáky zablokovala na přejezdu závora. Svědci: Řidič jel na červenou

Majitelé rybníků v menším měřítku mrtvé ryby likvidovali už loni. „Požadujeme důkladné prošetření a nápravu, nemůžeme to takto nechat. Když to bude nutné, budeme to řešit soudně. Nejde jen o nás, ale celkově o životní prostředí,“ řekla Ivana Havelková.

Vedení obce o znečištění v potoce ví. V úterý se proto sešli zástupci Sudic, Vodárenské akciové společnosti, Povodí Moravy i odboru životního prostředí. „Dohodli jsme se, že Vodárenská nechá zpracovat investiční záměr na případnou stavbu čistírny odpadních vod a domácích čističek. Obec se pokusí posílit množství vody v potoce z oblasti kolem takzvané Hitlerovy dálnice,“ shrnula závěry starostka Sudic Olga Dočkalová.

Ta zároveň upozornila na to, že vody je v potoce dlouhodobě málo, což se v posledních suchých letech ještě zhoršilo. „Tak malý potok nemůže uživit několik velkých rybníků. Když je v nich málo vody a hodně ryb, úhyn je logický,“ doplnila starostka.

Obec také už loni zadala studii, která přesně prověří, co do potoka teče a odkud.

Psali jsme: Místo na prutu skončily tisíce kaprů v kafilerii. Úhyn vyšetřuje policie
Psali jsme: V rybnících uhynuly tisíce ryb. Byly tam i trofejní kusy, lituje zdrcený majitel