Dodala, že v minulosti patřil rybník šlechtickému rodu Kálnoky, který vlastnil letovický zámek. O jeho navrácení zažádal v devadesátých letech v restituci. Po letech sporů Státní pozemkový úřad před třemi lety rozhodl, že mu rybník zpět nevydá.

Sedmnáct tisíc tun bahna odvezla těžká technika z Rájeckého rybníku v Podomí na zemědělské pozemky v okolí. V minulosti byl vyhlášeným revírem rybářů z Blanenska. Ti si tam opět nahodí nejdřív příští rok. „Teď bude těžká technika srovnávat dno a dělníci se pustí do opravy výpusti. Přibude i nová lávka. Čeká nás také úprava koryta potoka, který z rybníka vytéká,“ uvedla starostka Podomí Kateřina Ševčíková.

Odbahnění a další úpravy budou stát přes dva miliony sedm set tisíc korun. Většinu nákladů pokryjí dotace. Práce mají být podle Ševčíkové hotové do konce listopadu. Záleží však na počasí. Začít napouštět se má rybník v zimě.

Blanensko rozhodlo o vítězství nad Jihlavou v posledních pěti minutách.
Blanensko v ofenzivní bitvě udolalo Jihlavu. Polovinu gólů nasázel Paděra

Rozbory usazenin podle zástupců obce ukázaly, že neobsahují žádné škodlivé látky a je možné je uložit na zemědělskou půdu v okolí. Vhodnou lokalitu vytipovalo zemědělské družstvo Kojál Krásensko a obec oslovila majitele pozemků. „Odbahnění neděláme primárně kvůli tomu, aby se dalo v rybníku koupat. Rybník byl celkově zanedbaný a za ta dlouhá léta si prostě úpravy zasloužil,“ uvedla již dříve Ševčíková.

Na obecním rybníku hospodaří blanenská rybářská organizace. Její šéf Martin Sklář řekl, že po napuštění rybníka do vody nasadí nejdříve bílou rybu, líny a dravce. Štiky s candáty. „Kapr přijde na řadu až jako poslední a ze začátku ne ve velkém množství a velikostech. Dravci by měli být první dva roky hájení,“ upřesnil Sklář.