Obnova rybníka už je detailně naplánovaná. „Bude se odbahňovat nádrž a počítáme i s rekonstrukcí břehů," řekl o opravách starosta Vavřince Miloslav Novotný.

Vavřinečtí myslí i na případné velké deště, protože část vody může rybník zadržet. „Necháme vybudovat i dvě větší záchytné nádrže nad rybníkem, které poslouží v případě většího přívalu vody," přiblížil starosta.

Kdy přesně stavební práce začnou, starosta nedokázal přesně říct. „Začátek rekonstrukce bude pravděpodobně v říjnu. Potrvá až do září příštího roku," naznačil Novotný.

Tamní lidé už se těší, až budou opravy rybníka hotové. „Myslím si, že je to opravdu dobrý nápad, s rybníkem něco udělat. Ale určitě už to mohlo být mnohem dřív," vyjádřil se k plánovaným opravám Roman Rybář ze Suchdola.

Podobný názor má i velitel tamní jednotky sboru dobrovolných hasičů Petr Závodník. „Pokud budou nádrže fungovat tak, jak mají, tedy sloužit k zadržování vody, bude to skvělé," souhlasí Závodník.

Obec už vybrala firmu, která práce provede. Rekonstrukce bude stát více než tři miliony korun. Náklady pokryje dotace ze Státního fondu životního prostředí.

PAVLA HLOUŠKOVÁ