„Zdražit jsme museli. Ceny energií a krmiv šly nahoru. U kaprů si zákazníci připlatí v rozmezí tří až pěti korun za kilogram. U dravých ryb bude záležet na tom, kolik se jich podaří z vody dostat. Výlovy hlavních rybníků jsou teprve před námi,“ sdělil ředitel společnosti Rybářství Hodonín Jiří Janoštík.

V pondělí tamní rybáři začali s výlovem Mlýnského rybníku na Břeclavsku, který je známější pod názvem Appolo. Na místě budou několik dní. Kvůli chladnějšímu jaru očekávají menší přírůstky. „Prodej čerstvých ryb je tradičně ve stánku na hrázi,“ vzkázal Janoštík. Kilogram kapra tam má stát pětadevadesát korun.

O víkendu pak rybáři zatáhnou sítě také na největším rybníku na Blanensku, jedovnickém Olšovci. Dvoudenní výlov bude stejně jako loni kvůli epidemii koronaviru a hygienickým opatřením bez tradičního doprovodného jarmarku. Fungovat bude jen občerstvení na hrázi. Organizátoři varují před dopravními špičkami mezi desátou hodinou dopoledne a polednem a pak mezi druhou a třetí hodinou odpoledne. Na výlov proto doporučují přijet už brzy ráno.

Věstonická Venuše
Cenzura aktů na sítích? Moravská galerie zbystří, muzeum Venuši nezahalí

Podle šéfa tradičního výlovu Josefa Kocmana bude z více než čtyřicetihektarového Olšovce ryb dost. Nejvíc tradičně kaprů, v nabídce se ale počítá i s dravci: candáty, štikami a sumci. „Ryby jsou v dobré kondici. Ceny necháme podobné jako loni. Mírnému zdražení v řádu několika korun se ale nevyhneme. Vše totiž zdražilo. Kapr výběr bude na stáncích k mání za cenu lehce přes devadesát korun,“ informoval Kocman.

Candáta si na jednom z tamních výlovů před časem koupil například Vladimír Bílý z Adamova. S manželkou a dětmi jedí podle něj ryby pravidelně. „Většinou ale dáváme přednost lososovi nebo tuňákovi. I pstruzi jsou výborní. Kapra naopak moc nemusíme. Pokud do Jedovnic vyrazím, tak asi zase pro candáta. Sice je hodně drahý, ale výborný,“ řekl muž.

Veřejně přístupné výlovy na jihu Moravy

Mlýnský rybník, Lednice (Břeclavsko) 18. - 20. 10.

Olšovec, Jedovnice (Blanensko) 23. - 24. 10.

Přehrada Blatnička, Blatnička (Hodonínsko) 23. - 24. 10

Jaroslavický dolní, Jaroslavice (Znojemsko) 1. - 5. 11.

Tento víkend se koná rovněž výlov přehrady Blatnička na Hodonínsku. Za kilo kapra tam příchozí vytáhnou z peněženky kolem devadesáti korun. „S cenami jsme byli dlouhodobě níž než konkurence. Krmení a energie jsou ale stále dražší, proto se zdražení nevyhneme ani mi. U kapra zákazníci zaplatí zhruba o pětikorunu víc za kilogram než před rokem. Na hrázi mohou ochutnat také řadu rybích specialit,“ uvedl majitel tamního rybářství Josef Minařík. Organizátoři zároveň apelují na příchozí, aby dodržovali hygienická nařízení.

To Rybníkářství Pohořelice kvůli epidemie koronaviru veřejný výlov rybníku Vrkoč na Brněnsku odpískalo. Stejně jako před rokem. Na hráz čtvrtého největšího rybníku v Jihomoravském kraji totiž pravidelně dorazilo i několik desítek tisíc lidí.

Ryby si tak zájemci mohou koupit jen v podnikové prodejně. A jaké budou ceny? Ředitel pohořelického podniku Roman Osička uvedl, že i oni na cenovky napíší vyšší čísla. „Zatím jsme měli kapra výběr za devětadevadesát korun za kilo a u kapra první kategorie devětaosmdesát. Jaké budou ale ceny na stáncích u obchodníků, si netroufám říct. Všechno zdražuje,“ pokrčil rameny ředitel pohořelického podniku Roman Osička. (jch)