Kolem řeky je živo například u blanenského splavu. Hned pět rybářů zkouší štěstí před devátou hodinou ráno těsně nad splavem. A štěstí jednomu z nich zrovna přeje. Na udici už tahá z vody pěkného pstruha. „Jsem tu od šesti hodin ráno. Tento pstruh byl poslední, dnes už mám odloveno," usmívá se spokojený rybář.

Limitem pro každého, kdo si na zahájenou přišel zarybařit, jsou totiž tři pstruzi.

Na letošní zahájené nesměl chybět ani Jan Pleskač, předseda místní organizace Blansko, která spadá pod Moravský rybářský svaz. „Já jsem začal chytat v šest hodin a ve čtvrt na sedm už jsem měl odchytáno. Vytáhl jsem třicítku, sedmatřicítku a devětatřicítku," přibližuje míry svých dnešních úlovků Pleskač s tím, že je nadmíru spokojený. „Byli jsme lovit pod Ráječkem a tam to bralo skvěle," usmívá se rybář s tím, že na novou sezónu se také blanenská organizace náležitě připravila. „Vysadili jsme do Svitavy celkem dva metráky pstruhů po celé délce našeho úseku řeky. Od Klamovky až po Doubravici na sedmnácti místech," vysvětluje.

Počasí vyšlo

Ulovit se ale podle něj podařilo i jiné ryby než pstruhy. „Kolega například vytáhl štiku, která měla jednapadesát centimetrů. Jiný se zase radoval z candáta," jmenuje Pleskač.

Rybářů oproti loňsku podle něj přišlo na zahájenou v Blansku méně. „Je to možná také dané tím, že je všední den a ne každý se může uvolnit z práce," míní Pleskač.

Jedním z rybářů, který si zahájenou ujít nenechal, je Jaroslav Hebelka z Blanska. „Chodím každý rok a dnes jsem tady od šesti hodin od rána. Zatím jsem chytil jednoho pstruha dlouhého sedmatřicet centimetrů. Chytám na woblery. Osvědčená nástraha ale neexistuje, musí se to zkoušet, na co ryba zabere," vypráví rybář.

Jednoho pstruha ulovil také Jan Novotný z Blanska. „Radost z úlovku mám, ale spíše než kvůli tomu chodím na zahájenou proto, že se tady setkáme a popovídáme s kamarády," říká Novotný s tím, že letos navíc vyšlo počasí. „Sice fouká studený vítr, ale aspoň že neprší," podotkl.

Lovem ryb ale zahájení sezóny na pstruhových vodách v Blansku nekončí. „Tradičně k nám jezdí rybáři ze spřátelené organizace z Rakvic. Až máme odchytáno, tak se všichni přesuneme do naší klubovny, kde si pstruhy upečeme a chvíli společně posedíme," dodává Pleskač.

Plno bylo před šestou ráno také na březích Svitavy v Adamově. Rybáři bičovali vodu s vidinou úlovku čerstvě vysazených pstruhů. K tamnímu A-centru vyrazil na pstruhovou zahájenou s prutem také jednaosmdesátiletý František Novák. „Loni se zahájená nepovedla. Mrzlo a byla rozvodněná řeka. Nic jsme nechytili. Dneska to byl skvělý den. Rybařili jsme společně s vnukem. Vytáhl jsem tři krásné pstruhy duhové. Vnuk dva. Počasí vyšlo, tak co si víc přát," usmíval se spokojený rybář.