V sobotu tak bude na březích řek a potoků pořádně živo. I na Blanensku. Tam nejvíce rybářů vyrazí se třpytkami, muškami a woblery na lov tečkovaných bojovníků k řece Svitavě. Chytat však mohou i kapry. První nástrahy zasviští vzduchem v šest hodin ráno. Rybářské organizace tradičně na zahájení pstruhové sezony nasadí do svých revírů pstruhy, siveny a kapry.

Pstruhovou zahájenou si nenechá v sobotu ujít ani František Novák z Adamova. Na řece Svitavě rybaří již přes pětačtyřicet let. „V sobotu brzo ráno vyrazím na pstruhy a snad si nějakého na oběd chytím,“ řekl Novák s tím, že raději chytá pstruhy než kapry. „Loni jsem byl na Svitavě na kaprech asi po deseti letech. U Bílovic jsem měl na prutu tříkiláka, ale nakonec se utrhl. Lov kaprů mi ale moc neříká. Je to sedavá rybařina. To chytání pstruhů na třpytku mě baví mnohem víc. Člověk se u toho hýbe. I když mi už poslední dobou nohy moc neslouží, přesto na ryby k řece chodím velmi rád,“ dodal Novák.

Řeka Svitava je největším pstruhovým revírem na Blanensku. Hospodaří na ni několik rybářských organizací. Ty do něj také každoročně nasazují stovky kilogramů ryb. „Do revíru Svitava 3 před zahájenou nasypeme tři metráky pstruhů duchových. To je asi devět set pstruhů. Na několika místech od Klamovky až po doubravický splav. Pstruzi jsou ze sádek Skalní Mlýn a mají kolem pětatřiceti centimetrů,“ upřesnil šéf blanenské rybářské organizace Miroslav Odehnal a zároveň dodal, že ve stejném množství pstruhy v sezoně vysadí ještě dvakrát.

Do Svitavy vypustí Blanenští také kapry. „Ty máme objednané na Vysočině. Do řeky jich teď na jaře dáme asi dvě stě kusů. Nasazovat kapry bychom měli do čtrnácti dnů,“ dodal Odehnal.

Sypou je tam ve velkém

Boskovičtí rybáři vysadili před zahájenou do svého revíru Svitava 4 pět set kusů sivenů ve velikosti kolem třiceti centimetrů a také pstruhy potoční z vlastních chovných potoků. Do okolí splavů mezi Doubravicí a Zboňkem. „Pstruhy duhové budeme vysazovat až později. Nejdřív za měsíc. Děláme to tak každý rok. Do vody jich dáme z vlastních chovných revírů asi dva a půl tisíce. Pstruhy potoční sypeme do řeky ve velkém až na podzim, stejně jako kapry,“ řekl hospodář boskovické rybářské organizace Petr Antonín.

V dubnu se na březích Svitavy nebudou pohybovat jen rybáři, ale také lidé z ekologického střediska Kaprálův mlýn. Ti Povodí Moravy stejně jako v předchozích letech pomohou uklidit břehy řeky od odpadků od Blanska až po Bílovice. „Na jaře se vždy sejde kolem pětatřiceti dobrovolníků. Skautů a zaměstnanců firem, které nás podporují, a celý den uklízíme břehy řeky Svitavy. Nejčastěji sbíráme různé igelity a PET lahve. Množství odpadků závisí hlavně na tom, jestli přijde velká voda,“ řekl Jiří Provázek Pospíšil z ekologického střediska a doplnil, že letos se do úklidu řeky pustí devětadvacáté­ho dubna.

Povodí Moravy dobrovolníkům při jarním úklidu řeky dodá ochranné rukavice, pytle na odpad a zajistí i svoz odpadu. Podle Povodí Moravy skauti loni u Svitavy vysbírali přibližně tunu a půl převážně domovního odpadu.