V sobotu je pro boskovické rybáře svátkem – vyloví svůj největší chovný rybník. „Na výlov je to ideální počasí,“ pochvaluje si hospodář boskovických rybářů Roman Konstanz. Celou akci má na povel už potřetí.

Jako dobře seřízený hodinový stroj, žádné zaváhání, každý plní svoje úkoly. Nejprve položí na dno šestihektarového rybníka podložní síť. „Ta je k rybám daleko šetrnější než klasická zátahová,“ vysvětluje šéf akce.

Na síť pak muži ryby naženou, zvednou ji jako záclonu, stáhnou a šupináči už se v ní mrskají. Pak se rybáři se zátěží hodně naběhají. Ryby totiž ve vaničkách odnášejí na takzvané kádiště, kde je další skupina třídí podle druhu a velikosti. Některé kapry, amury či líny si hned odnášejí domů lidé z okolí vybavení kbelíky či igelitkami.

„Přišli jsme s manželkou, uděláme si dnes kapra k obědu. Ale je zajímavé se tady na to všechno také jen tak koukat, byl jsem tady už mockrát. A jako kluk jsem se v rybníku koupal,“ rozpovídá se starší muž o holi.

Málokterý kapr ze skalického rybníka, kde ryby žijí přirozeně a nemohou počítat s umělým dokrmováním, skončí na štědrovečerním stole. Boskovičtí rybáři ulovenými rybami totiž hlavně zarybňují svoje revíry, které čítají sedm rybníků a část řeky Svitavy od Zboňku po Doubravici nad Svitavou. Další ryby prodají menším či větším odběratelům, kteří je dle Konstanze použijí také zejména na zarybnění. Něco si odnesou ti, kteří celý den pomáhali. Třeba skaličtí hasiči.

„Výlov je velkou událostí pro obec. My tady pomáháme třetím rokem. Naváželi jsme vodu pro ryby,“ vysvětlil roli mužů v hasičských uniformách při výlovu jednatel skalických dobrovolných hasičů Radomír Burgr.

Večer čeká celý den těžce pracující muže zasloužená odměna. „Oslavíme, že se nám rybník podařilo vylovit,“ usmívá se Konstanz. A je co slavit – do kádí se z rybníka přesunulo kolem sto metráků kapra, deset metráků amura, pět metráků lína a menší množství dalších ryb. „Letos se výlov vydařil, jsem spokojeni,“ dodává hospodář boskovických rybářů.