Výlovy rybníků. Olšovec, Skalice nad Svitavou, Na Ohrazdě, Dymák. Na těchto rybnících budou letos rybáři lovit ze sítí vykrmené kapry, amury, tolstolobiky a dravé ryby. Štiky, sumce nebo candáty. A čerstvé ryby budou hned na místě také prodávat. Na hrázi jedovnického rybníka Dymáku si mohou rybu koupit již tuto sobotu.

Bachraté šupináče si lidé začnou odnášet od devíti hodin ráno. „V kádích poplavou hlavně kapři, amuři a tolstolobici. Nějaká ta štika taky bude. Loni jsme z vody vytáhli metrovou,“ upřesnil majitel rybníka František Julínek s tím, že v průhledné kádi jako raritu vystaví metr a půl dlouhého sumce. „Za kilogram kapra lidé zaplatí přibližně osmdesát korun. Ryby, co se neprodají, vysadíme zpět do rybníka. Prodej skončíme v poledne,“ dodal Julínek

V Jedovnicích se každoročně slovuje i největší rybník na Blanensku. Dvaačtyřiceti hektarový Olšovec. Letos je na programu 23. a 24. října. Výlov má v městysi tradici několika desítek let a přiláká stovky lidí. Stánkový prodej ryb zpestří také jarmark na hrázi. „S přítelem jsme loni byli na výlovu Dymáku i Olšovce, koupili jsme si čerstvé ryby a ještě se krásně prošli kolem rybníka. Ryby jíme moc rádi. Při výlovu Olšovce se mi však nelíbily stánky přímo na hrázi s různými tretkami a zbožím z tržnice. Myslím, že by celému výlovu slušelo stylovější pojetí. Třeba dát větší prostor specialitám z ryb a regionálním výrobkům,“ řekla Lenka Procházková z Adamova.

Podle šéfa jedovnických rybářů Josefa Kocmana se loni u Olšovce prodalo deset tun ryb. Největší zájem je tradičně o kapry. Ti by se letos měli prodávat zhruba za osmdesát korun kilo. „Kromě kaprů si lidé koupí také amury, tolstolobiky či líny. V poslední době je zájem i o dravé ryby. Štiky, candáty a sumce. Ti jsou sice dražší, ale někdo si rád připlatí,“ poznamenal Kocman. Ryby, které jedovničtí rybáři neprodají přímo na hrázi, nabídnou obchodníkům k vánočnímu prodeji.

Kolik tun ryb se podaří Jedovnickým z Olšovce vylovit letos si Kocman netroufnul odhadnout. „Počítáme, že to bude přibližně stejně jako vloni. Některý rok je slabší, jindy je ryb víc,“ dodal Kocman a připustil, že spoustu ryb si od vody také odnesou pytláci. „S pytláky máme problém. U rybníka je autokemp, spousta chat a velký pohyb lidí. Uhlídat rybník je těžké. Policie je na ně krátká,“ uzavřel Kocman.

Pytláci chodí také na rybník u Skalice nad Svitavou. Ten vyloví boskovičtí rybáři koncem října. „Už loni jsme v rybníku nachytali o dost méně ryb. Počítali jsme, že vylovíme kolem sto metráků ryb a bylo to jen šedesát. Pytlákům se samozřejmě snažíme lov ztížit,“ řekl hospodář boskovické rybářské organizace Roman Konstanz.

Na hrázi skalického rybníka si zájemci koupí kapry, amury, tolstolobiky, líny. „Ceny za jednotlivé druhy ryby se budou pohybovat v rozmezí čtyřiceti až šedesáti korun,“ dodal Konstanz.

Výlovy rybníků na Blanensku
Jedovnice
Dymák, 9. října (kapr, amur, tolstolobik, štika)
Olšovec, 23. – 24. října, (kapr, amur, tolstolobik, štika, candát, sumec, bílá ryba)
jarmark, rybí speciality
Skalice nad Svitavou
30. října, (kapr, amur, tolstolobik, lín)
Býkovice
Na Ohrazdě, 30. října, (kapr, amur, tolstolobik, lín)