Používání neplatného občanského průkazu, marné čekání na důchod a pokuta. To může potkat lidi, kteří si do konce tohoto roku nevymění občanku. Ve střehu by měli být ti, jejichž občanské průkazy byly vydané do konce roku 2003 a nemají strojově čitelné údaje. Jedná se o průkazy růžové barvy.
Na boskovický úřad se před čtrnácti dny vydala Marie Kalová. „Na poště mě upozornili, abych si občanku do konce roku vyměnila. Bez občanky bych přece nedostala důchod. V rádiu také upozorňovali, aby se tam lidé vydali hned, jinak budou čekat v dlouhých frontách. Teď tam ale nikdo nečekal,“ podělila se o svůj zážitek žena. Úředník jí nakonec sdělil, že její občanský průkaz je v pořádku a bude platit další tři roky.
Výměna čeká vlastníky růžové občanky. „Ti by si měli podat žádost nejpozději do konce listopadu,“ upozornila vedoucí odboru vnitřních věcí boskovické radnice Iva Močičková.
Podle ní je výměna průkazů průběžná. „Letos zažíváme již třetí etapu výměny. Jde o to, aby se všechny občanky sjednotily, a to co nejdříve,“ vysvětlila Močičková. V minulých letech podle ní pracovníci ministerstva vnitra obesílali konkrétní lidi, aby je upozornili, že platnost jejich průkazů končí. Močičková nepočítá s tím, že by její lidé upozornění vlastníkům růžových průkazů posílali domů do schránky. „Udělali bychom to snad jen v případě, že by lidí se starým průkazem bylo hodně,“ dodala.
Pokud lidé, kterých se to týká, včas své průkazy nevymění, budou podle Močičkové užívat neplatný průkaz. „Jestli si občanku v Boskovicích nevymění do března, čeká je zaplacení pokuty sto korun. Čím déle ale budou lidé výměnu protahovat, tím vyšší pokutu dostanou,“ řekla Močičková.
S odstupňovanou výší pokut počítají i pracovníci blanenského úřadu. „Ti, kteří si občanku nevymění do konce tohoto roku, mohou dostat pokutu dvě stě korun. Pokuta ale může později sahat až do výše jednoho tisíce korun,“ sdělil vedoucí blanenského odboru vnitřních věcí Radek Gajdošík.
Podle jeho zkušeností se chodby úřadu ke konci listopadu zaplní frontami lidí. „Lidé tyto povinnosti nechávají na poslední chvíli. Místo devadesáti lidí za den jich pak přijde třeba sto sedmdesát, což znamená velký nárůst práce pro naše pracovníky,“ zmínil.
V současnosti nával na blanenském úřadě není. „Teď spíš řešíme, že v září končí řidičské průkazy řidičů z povolání. Proto budeme rozšiřovat úřední dny o úterý a čtvrtek. Uvažujeme i o sobotě,“ řekl Gajdošík s tím, že je připraven poskytnout více úředních hodin i lidem, kteří si přijdou vyměnit občanský průkaz.