Nedávné potíže způsobil nově spuštěný LTE vysílač, umístěný na Čížovkách. „Český telekomunikační úřad jej proto nařídil dočasně vypnout, aby technici stihli v domácnostech zkontrolovat a opravit antény. Lidé nám mezitím hlásili poruchy, ozvalo se kolem padesáti domácností. Od minulého týdne je vysílač opět zapnutý, ale poruchu nám nahlásilo zhruba dalších deset lidí," popsal referent pro styk s veřejností na boskovické radnici Jaroslav Parma.

V ulici Čížovky bydlí například Zuzana Soldánová. „Byl tady technik a řešil to, ale už by to mělo být v pořádku," sdělila žena.

Lidem nefungovaly zejména televizní stanice, které vysílají na multiplexu tři. Jako například Barrandov, Prima Love a Prima Zoom. První vlna potíží se ve městě objevila již v lednu, kdy byly spuštěny první dva nové LTE vysílače.

Na radnici se tehdy obrátilo více než dvě stě domácností. Od té doby se problém cyklicky opakuje. „Je to neustálý proces, který může trvat stále dokola. Každý operátor vysílá na jiných frekvencích. Má přidělené své kmitočtové pásmo a může nastat situace, že jeden vysílá na kmitočtu vyšším, který si lidé nechají odrušit. A následně jiný operátor může vysílat na kmitočtu nižším. Ochranná opatření, která provedl předchozí operátor, se pak projeví jako nedostatečná," popsal Parma.

Některé televizní antény mají navíc podle něj vyšší rozsah než by měly mít. Přijímají pak i to, co nemají, což způsobuje rušení televizního vysílání. „Lidé si pak musejí nechat antény „odrušit" jen pro televizní pásma nebo vyměnit. Když se lidé obrátí na radnici, všechny podněty předáme Českému telekomunikačnímu úřadu. Ten potom každý případ řeší individuálně. Pokud lidé bydlí v takzvaném ochranném pásmu, provozovatel vysílačů jim musí antény bezplatně opravit. V opačném případě si musejí opravu hradit sami. Stojí to přibližně od tří stovek do tisícovky," přiblížil Parma.

Než ale od doby nahlášení potíží navštíví tu kterou domácnost servisní technik, může uplynout i měsíc. Někteří si pak nechávají antény rovnou opravit na vlastní náklady. Jako například Milan Huzlík, který bydlí na Masarykově náměstí. „Výpadky signálu jsem měl začátkem roku. Kvůli tomu, že na náměstí 9. května spustil jeden z mobilních operátorů LTE stanici pro rychlý internet. Telefonoval jsem na Český telekomunikační úřad, kde mi sdělili, že mi to přijdou zkontrolovat. Ale já jsem pak stejně kontaktoval odbornou firmu a nechal si anténu předělat na vlastní náklady, aby to bylo rychlejší. Od té doby potíže se signálem neřeším," uvedl Huzlík.

Český telekomunikační úřad již dříve vyslal do Boskovic speciální měřící vůz, aby zjistil, co je příčinou výpadku signálu. Podle jeho mluvčího Martina Drtiny je dočasné vypnutí LTE vysílačů zcela výjimečným opatřením. Je zároveň důkazem toho, že k rušení dochází v celé řadě domácností. „Většinou pak operátor instaluje do anténního systému ochranný filtr, který rušení signálu odruší. Pak povolíme opětovné spuštění vysílače do zkušebního provozu," popsal Drtina.

Ve více než padesáti procentech případů je ale chyba na straně majitelů televizorů. „Může to být dáno špatnou údržbou televizní antény anebo vadou v televizním přijímači. K rušení může docházet u stanice LTE v okruhu přibližně pěti set metrů," řekl.