VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rudické propadání ukrývá několik nej

RUDICE - Jedním z nich je nejhlubší propast v České republice. Právě na dně propasti, v hloubce 153 metrů, stála redaktorka Deníku

3.9.2007
SDÍLEJ:

Za neustálé přítomnosti vody dorůstá v podzemí nádherná krápníková výzdoba.Foto: Josef Kulaviak

Neděle. Devět hodin ráno. Osm nadšenců a dva speleologové se scházejí v areálu Větrného mlýna v Rudici a mají jasný cíl – prohlédnout si přírodní krásy, které většině lidí zůstanou skryty. Jeskynní systém, který začíná v Rudici a končí na Býčí skále, je se svojí délkou více jak dvanáct kilometrů druhý nejdelší v České republice. My však zdoláme jen jeho část, asi dva a půl kilometru. Nejdříve je ale nutné na sebe nasoukat kombinézu neboli overal a obout, pro menší lidi skoro až do pasu, vysoké černé gumáky. Ještě nasadíme přilbu, na kterou doplníme světlo, a jde se.
Do Rudického propadání, které je veřejnosti sice nepřístupné, ale rudičtí jeskyňáři pro zájemce nabízejí kurzy speleologie, vstupujeme Horní chodbou. Existuje i Spodní chodba, ale tu zatím slezlo jen pár zkušených speleologů. Jde se totiž přes vodopády, které padají do hloubky osmdesát šest metrů a ústí do Hugonova dómu, kde se obě chodby spojují. Ideálním obdobím ke zdolání velmi náročné Spodní chodby, která si před několika roky kvůli neopatrnosti vyžádala první lidský život v propadání, je tuhá zima, kdy voda zamrzá a vznikají nádherné ledopády.


Horní chodba je jednodušší. Po několika metrech se dostáváme k železné bráně, kterou sem jeskyňáři dali, aby zabránili vstupu lidem, kteří by bez vybavení mohli v podzemí zahynout. Zašramotí klíč a poslední překážka do černé tmy padne. „Je málo vody, a tak je ticho. Když jsem tady ale byl v loni na jaře, už odsud jsem slyšel hukot vody z Hugonova dómu. To jsem tu ale nebyl s výpravou. S tou se chodí, aby voda byla tak na holínky. Velké přílivové deště jsou v propadání nebezpečné. Proto pokaždé, když jdu se skupinou dolů, někdo nahoře o tom ví,“ vysvětluje náš průvodce, který je v podzemí jako doma a který především kurzy vede, Alois Nejezchleb.
Hned pod železnou bránou je první žebřík. Radou hlavně se pořádně držet a zbytečně se nekoukat dolů se všichni řídí. Každý ví, že jeden špatný krok může znamenat smrt. „Vážné zranění jsme tady zatím naštěstí neměli. Jen jednou tady jednomu klukovi vyskočilo vyhazovací rameno, pak se mu ale zase vrátilo zpátky,“ říká.

Patnáct žebříků musí návštěvník Rudického propadání slézt, aby se dostal do hloubky asi 190 metrů.

V úžinách dosahuje voda do výšky dvou metrů, proto jsou zde natažena lana.Žebřík následuje žebřík. Tím nejdelším, patnáctimetrovým, se dostáváme do Hugonova dómu. Díky nízkému vodnímu stavu máme unikátní pohled na vodopád, který vytéká ze Spodní chodby. „Je opravdu málo vody. Jindy není vodopád vůbec vidět, všude je jen vodní tříšť a pára,“ upozorňuje průvodce.
Jsme v hloubce kolem sto padesáti metrů. Brouzdáme se vodou a žebříky střídají lana, přesněji lanové traverzy. Jedno lano nahoře na ruce, druhé dole na nohy. Mokré gumáky kloužou, ale člověk se drží, co to jde. Jsou pod ním totiž dva metry vody. Lana konečně, aspoň na nějakou dobu, opouštíme a docházíme k Tipečku, který je zdrojem pitné vody pro Rudici a především pak ke skvostu propadání – ke Kašně. Bílo žlutá nádhera vytvořená ze srostlých krápníků, po které neúnavně stéká voda. Kašna se neustále zvětšuje. Může za to rychle rostoucí sintr, který pořád také přibývá na žebříku, který se nad Kašnou ve tmě ukrývá. Tento žebřík v propadání jednou jeskyňáři zapomněli, na něm za tu dobu vyrostla několika centimetrová vrstva sintru. Teď zasintrovaný žebřík plní nejeden prospekt informující o obci Rudice.
V blízkosti Kašny je celorepublikový unikát. „Právě stojíte na dně nejhlubší suché propasti u nás. Jsme v hloubce sto padesáti tří metrů,“ říká Nejezchleb, který Rudickou propast objevil, a zároveň zmiňuje další tři nej Rudického propadání v České republice: „Nejvyšší podzemní vodopád, největší krasový ponor a Obří dóm je nejmohutnější prostorou,“jmenuje.


Přestože zážitků už máme mnoho, ten jeden z největších je teprve před námi. Je jím chodba vzdechů. Mezi jeskyňáři často pojmenovávána „K… chodba“. Když jsem asi v polovině, začínám ji také tak říkat. „Máme největší overal a kdo se do něj nevejde, tak už má v chodbě problém,“ směje se na začátku těžkého terénu jeskyňář. Úzká, pětašedesát metrů dlouhá, chodba se zdá být nekonečná. Ze začátku lezu jako třetí, ale záhy se dostávám do popředí. „Jestli chcete něco vyfotit, tak tady je jediné dobré místo,“ upozorňuje mě průvodce. Zkřehlými prsty vydělávám foťák a namáčknutá ve štěrbině fotím o sto šest. Kolem mě se za hlasitého funění a nadávání proplazí celá skupina. Na prsou s foťákem je za několik minut následuji a při plazení vodou děkuji za svou malou výšku.

 Zde si především větší lidé sáhnou hluboko do svých sil. Úzká a několik desítek metrů dlouhá chodba je jedním z nejsilnějších zážitků z Rudického propadání. Na plazení ve vodě a bahně málokdo zapomene. Zde si především větší lidé sáhnou hluboko do svých sil. Úzká a několik desítek metrů dlouhá chodba je jedním z nejsilnějších zážitků z Rudického propadání. Na plazení ve vodě a bahně málokdo zapomene.


Přicházíme k přítoku Staré řeky. Napravo od nás je chodba Staré řeky, která skrývá mnohá tajemství a především výzvu pro jeskyňáře. „Je možné, že zde bude tří až čtyř kilometrový jeskynní systém. Do závrtu u Svážné Studny, který je mezi Rudicí a Lažánkami, se totiž nalila obarvená voda a ona vytekla tady v chodbě Staré řeky,“ prozrazuje Nejezchleb.

V úžinách dosahuje voda do výšky dvou metrů, proto jsou zde natažena lana.


Ujdeme dalších několik desítek metrů. Opět jsou tu lana. Přichycená jako klíště pomalu postupuji vpřed. Zde naopak na svou malou výšku nadávám. V kritickém bodě, na konci jednoho lana a na začátku druhého, nemohu na lano dosáhnout. „To dělali kluci jeskyňáři, kteří byli vysocí, musíme to dát níž,“ reaguje na moje zápolení průvodce. Pevná půda pod nohama každému vrací úsměv. Obdivujeme pestrou krápníkovou výzdobu a dostáváme se k cíli cesty – do Rudického dómu, který je pod dělnickým domem. „Hned vedle dělňáku je obchod, kde je ve sklepě ponor. Kdyby nám navrchu narazili dvě bečky piva, tak se za patnáct minut můžeme tady napít,“ přidává k lepšímu Nejezchleb, který upozorňuje, že dál nepůjdeme. „Tam už jsou nízké polosifóny, které jsou ucpány sedimenty.“


Vracíme se. Opět lana, chodba vzdechů, žebříky. Po skoro čtyřech hodinách jsme zase na světle božím. Když se pak na Větrném mlýně převlékáme, plni nadšení a zážitků, všichni jsme nakonec především rádi, že jsme to přežili. Škoda, že nepřežil i můj foťák.

3.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 28 000 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Vyučen v oboru, schopnost samostatně pracovat podle výkresové dokumentace. , Nabízíme: , Odpovídající základní mzdové ohodnocení, příplatky, 13. a 14. plat, 5 týdnů dovolené, dotované závodní stravování ve firemní jídelně, zázemí moderní a stabilní společnosti, práce ve výrobním závodě ve Svitávce.. Pracoviště: M d let s.r.o. - provozovna, Školní, č.p. 518, 679 32 Svitávka. Informace: Lenka Jílková, +420 516 499 993.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 15 000 Kč

Mechanici a opraváři nákladních automobilů automechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou. Možnost následného prac. poměru na dobu neurčitou., Praxe v oboru (min. 2 roky) pro nákladní vozidla, ŘP sk. C+E, profesní průkaz, psychol. vyšetření + zdrav. prohlídka, čistý trestní rejstřík., Vhodné pro uchazeče z okolí Blanska. , Životopis zaslat na e-mail. adresu: jisotrans@seznam.cz, příp. kontakt telefonicky v době 8.00-17.00 hod na č. 720 646 434 - p. Součková nebo osobně na výše uvedené adrese.. Pracoviště: Jisotrans s.r.o., Sportovní, č.p. 666, 679 02 Rájec-Jestřebí. Informace: Ivana Součková, +420 720 646 434.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 14 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři údržbář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou., Kontakt možný telefonicky, mailem nebo osobně.. Pracoviště: Falko f a l s.r.o. - pracoviště boskovice, Legionářská, č.p. 1090, 680 01 Boskovice. Informace: Martin Látal, +420 777 788 831.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 160 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků vnitropodnikový logistik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20160 kč, mzda max. 21840 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Němčice 93, 679 51 Němčice u Boskovic., Vyučení ve strojírenském oboru, znalost čtení výkresové dokumentace a praxe velkou výhodou. Velká výhoda je držení průkazu na VZV - není podmínkou, ale praxe na VZV nutná., Zaměstnanecké výhody: stravenky, možnost stravování na pracovišti, příplatek na dopravu nad 20 km, věrnostní příplatek, osobní odměny, příplatky za sobotní směny a příplatky za mimořádné výsledky., Kontakt možný osobně.. Pracoviště: Dendera a.s. - provozovna, 679 51 Němčice u Boskovic. Informace: Jana Takácsová, +420 774 477 934.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Léto v dubnu. Na jižní Moravě padly v pátek čtyři teplotní rekordy

Horní můstek u propasti Macocha - ilustrační foto.

Muž chtěl skočit do Macochy. Policejní hlídka mu v tom zabránila

Nové muzeum v Letovicích ukáže i dravce z pravěku

Letovice – Měsíc zbývá do otevření muzea v Letovicích na Blanensku. Přípravy jsou v plném proudu. Některé expozice zbývá dokončit, jiné dají zaměstnancům kulturního střediska ještě zabrat.

Pohladí zvířata, zasadí strom. Lidé na jižní Moravě oslaví Den Země

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ – Dotknout se lesa, poznávat zvířata či vysadit strom. Podobně v neděli oslaví letošní ročník Dne Země lidé po celé jižní Moravě.

Akrobacie s hlavou v kanálu, záchrana bobra a pohřeb motorkáře: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. dubna 2018.

V Suchém už kácí nebezpečné stromy po větrné smršti

Suchý /FOTOGALERIE/ – Jen pár dní byla přístupná chatová osada v Suchém na Blanensku. Ačkoli v pondělí sundal tamní starosta cedule se zákazem vstupu, od čtvrtka se tam zase nesmí. „Zákaz jsem zrušil, protože jsme už odstranili nejrizikovější stromy a nehrozilo bezprostřední nebezpečí,“ vysvětlil starosta Jakub Hlubinka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT