Vše začíná ve chvíli, kdy mají strážnici ohlášený pád ze skály. Zraněná žena se nachází ve velmi nepřístupném terénu na dně rokle. Jde o každou vteřinu. Na místo se nejdříve skalním masivem několik desítek metrů hluboko spouští strážníci s nosítky.

Následuje kynolog se speciálně vycvičeným psem na hledání osob. Osmiletý voříšek Cipísek je profík. Od psovoda Tomáše Stehlíka z kynologické záchranné jednotky dostává rolničku na krk. „To abych věděl, kde se pes v terénu pohybuje. Zároveň je to pro něj i spouštěč, signál, že se jde do akce. Vycítí to okamžitě,“ říká odborník.

V Rudici na Blanensku cvičil speciální zdravotnický tým. V minulosti zasahoval v Nepálu po zemětřesení.
V Rudici cvičil speciální tým. V minulosti zasahoval v Nepálu po zemětřesení

To už s parťákem vstupují do temné podzemní sluje. Trvá to jen chvíli a Cipísek štěkáním označí místo, kde zraněná žena leží. „Našli jsme ji. Nosítka, jdeme pro ni,“ hlásí do vysílačky kolegům nahoru na okraj srázu jeden ze strážníků záchranného týmu.

Žena je při vědomí. Má zlomenou nohu a naražená žebra. „Hrozně mě bolí hlava a je mi špatně,“ tvrdí. Strážníci ošklivé vypadající poranění fixují provizorními dlahami z nalezených větví. Po celou dobu zásahu se snaží potlučenou ženu držet při vědomí. Za několik minut ji upevněnou na nosítkách a s jedním ze strážníků vytahují nahoru na skálu. Odtud ji pak už zdravotníci bleskově vezou do nemocnice.

  • Podívejte se, jak vypadalo speciální cvičení v Moravském krasu
Zdroj: Deník/Jan Charvát

Rudické propadání je součástí Moravského krasu. Cvičení se účastní členové lezecké skupiny pořádkové jednotky.

Kolegové trénují práce ve výškách pravidelně. K výcviku využívají opuštěné městské budovy, tovární komíny nebo mosty. Zkušenosti pak využívají především při slaňování k lidem, které v domácnostech uvěznily zdravotní potíže. Podobných případů jen v Brně zaznamenáváme kolem osmdesáti ročně,“ vysvětluje mluvčí Městské police Brno Jakub Ghanem.

Pondělního cvičení se zúčastnilo také pět psovodů z Kynologické záchranné jednotky České republiky. Jejich čtyřnozí parťáci jsou vycvičení pro hledání osob v sutinách. Závodí také v lavinovém vyhledávání, využití mají i při vodních záchranných pracích nebo hledání pohřešovaných osob v terénu.

„Jakýkoliv trénink simulující ostrý zásah je důležitý jak pro psa tak i pro psovoda. Pondělní cvičení je pro nás unikátní v tom, že spojuje slaňování a vyhledávání osoby dohromady. Většinou bývají tyto dvě činnosti pro psy oddělené,“ tvrdí členka Kynologické záchranné jednotky Danica Sekulová.

Slaňování v přírodě s parťýky trénuje méně, většinou využívají budovy. „Nácvik pátrání v terénu se pak nejčastěji koná v rozlehlých zalesněných plochách, kde jsou psi schopni prohledat oblasti o rozloze desítek hektarů,“ dodává při cvičení.

  • Poslechněte si, co na zásah říká kynolog a členové lezecké skupiny MP Brno
Zdroj: Deník/Jan Charvát

V Rudici na Blanensku cvičil minulý týden také Emergency Medical Team CZ. Speciální mobilní uskupení dříve známé pod označením Trauma team České republiky se skládá z lékařů a nelékařských zdravotnických pracovníků. Jeho hlavním posláním je pomoc na místě mimořádných událostí nebo katastrof po celém světě. V minulosti byl například po ničivém zemětřesení v Nepálu ve městě Melamchi. V současnosti se snaží získat certifikaci od Světové zdravotnické organizace (WHO), což by znamenalo jeho zařazení mezi globální zdravotní týmy.