V parčíku domova důchodců v Břeclavi přivoní Anna Zemková k pampelišce. „Nádhera,“ usmívá se brzy devadesátiletá žena. Areálem se už prochází zcela volně, jakoby se pandemie koronaviru místu vyhýbala.

Omyl. Nejtěžší období s nejvíce nemocnými si v zařízení prožili na podzim. Břeclavský domov byl i letos na řadu měsíců uzavřen okolnímu světu stejně jako další na jižní Moravě.

Zemkovou navíc na pokoji museli izolovat, vyšel jí totiž pozitivní test na covid, zatímco její spolubydlící ne. „Jsem astmatička, bolelo mě na hrudi, ale teplotu jsem neměla, šlo o lehčí formu,“ vzpomíná nyní pro Deník Rovnost.

Nyní už se lépe dýchá Zemkové i ostatním. Vakcínou je naočkovali v lednu, od dubna v domově obnovili možnost návštěv. „Dcera za mnou opět chodí každý týden,“ je ráda penzistka, která do domova sama chtěla kvůli tomu, aby dceři ulehčila. Doufá, že dny, kdy si se svými nejbližšími může jen telefonovat, se již nikdy nevrátí.

Za zavřenými dveřmi, když byla přísně oddělena i jednotlivá patra domova, si Zemková krátila chvíle háčkováním, luštěním křížovek nebo četbou. „Pečovatelky se nám život v době omezení snažily různě zpříjemnit,“ pochvaluje personál domova seniorů, kde se aktuálně starají o sto osmdesát klientů. Kapacita je více než dvě stě.

Komunitní imunita

Podle ředitele Davida Malinkoviče se domovu jako zázrakem vyhnulo onemocnění covid-19 ve vlně na začátku roku. „Panuje tady klid. I díky očkování máme jakousi komunitní imunitu. Poslední pozitivní případ u klienta jsme zaznamenali na konci listopadu,“ říká. Provoz tady funguje skoro jako za normálního režimu, ale obyvatelé i zaměstnanci se dál chrání před okolím a dodržují nařízení.

U vchodu příchozí měří termodisplej, bezkontaktní teploměry totiž nefungovaly dlouho. Návštěvy jsou dovolené třikrát týdně včetně soboty a za jasných podmínek. „První dny po otevření byl velký nával, ale teď už se návštěvy rozvolnily,“ ubezpečuje ředitel.

Podmínky pro návštěvy
Domovy důchodců v Jihomoravském kraji rozvolnily režim návštěv, podmínky v zařízeních se liší.
Někde jsou již možné návštěvy i každý den a bez rezervace, jako v brněnském Domově pro seniory Mikuláškovo náměstí.
V hodonínském Domově pro seniory Bažantnice rozvolnili opatření v pondělí, zrušili časové omezení, platí omezení na dvě osoby (nad 6 let).
Stále je nutné potvrzení o bezinfekčnosti či očkování, například v Břeclavi testují po objednání i na místě.

Až na výjimky je povinné testování. „Klienti jsou tady jako doma, takže nemusí nosit respirátory. Mají je ale k dispozici,“ poznamenává Malinkovič.

Díky očkování už také mohou vyrazit do obchodu na nákup či za rodinou bez následné karantény. Atmosféra se podle Malinkoviče rychle proměnila. „Lidem chyběl osobní kontakt. Viděli jsme, jak se tím trápí. Nic nenahradí lidský dotek,“ je přesvědčený.

Mnozí alespoň využívali nové možnosti videohovorů přes tablet. „Rodiny jim díky tomu mohly i něco ukázat, jak si hrají děti či jarní přípravu zahrádky,“ povídá aktivizační pracovnice Kateřina Hrdličková.