Už přes padesát let slouží elektroinstalace v některých nájemních domech v Blansku. Dnes dosluhuje a výměnu potřebuje jako sůl. Vedení, které má nejlepší roky dávno za sebou, totiž může způsobit i požár.

Blanenská radnice v letošním roce nechala opravit elektrické rozvody ve dvou domech v Údolní ulici. V dalších osmi je to však ještě potřeba.
„Jsem ráda, že to opravili. Věděla jsem, že to může být nebezpečné, ale co jsem měla dělat? Radnice má opravy naplánované a nikdo s tím nic neudělá,“ prohlásila jedna z nájemnic opraveného domu Alena Ševčíková.

Po opravách si oddechl další z nájemníků, Vladimír Jabůrek. „Před lety u nás dokonce hořelo. Na vině byla myslím elektroinstalace. Ohořela nám kuchyňská linka a rozvody nám museli vyměnit,“ postěžoval si Jabůrek.

Katastrofální stav elektroinstalace potvrzuje i revizní technik, který v Údolní ulici provádí kontroly. „Tam se to mělo vyměnit už dávno. Několik rozvodů tam i vyhořelo,“ upozornil technik, jenž si nepřál uvést své jméno.

Zaplacení oprav je pro město náročné. Oprava rozvodů v jednom domě přišla téměř na jeden milion korun. „Část prostředků získáváme z nájemného, ale celou rekonstrukci to zdaleka nepokryje,“ upřesnil blanenský místostarosta Ivo Polák.

Obecních domů je podle Poláka třeba opravit ještě asi osm. „Chtěli bychom to stihnout do konce volebního období, tedy do roku 2010, nebo na začátku toho příštího,“ slibuje Polák. S opravami elektroinstalace radnice začala předloni, kdy byly opraveny také dva domy. „V tomto tempu bychom rádi pokračovali, když bude dostatek peněz v rozpočtu, můžeme ročně opravit i tři domy,“ dodal Polák.

Dosluhující elektroinstalace je vyrobena z hliníku. Dnes však existují už mnohem modernější technologie, které používají například měď či lepší jističe. Hliník navíc měkne a spoje se roztékají. Tím klesne ve vedení napětí a elektrické přístroje potřebují pro svůj provoz odebírat více proudu. „Spoje se začnou přehřívat. V lepším případě zásuvka přestane fungovat, v horším vyhoří,“ varuje technik. Pokud se v domech neprovádí údržba vedení, hrozí požár. „Podle mých informací ale město údržbu provádí,“ uvedl elektrikář Pavel Machač.

Problém by způsobilo, i kdyby si nájemníci doma zapojili více elektrospotřebičů a zvedli tím množství odebírané energie. Takový nápor by stará instalace nemusela zvládnout. „Lidé si často modernizují bytové jádro a přidávají nové spotřebiče – myčky či sušičky. Na to není původní elektroinstalace stavěná,“ uvedl elektrikář Jan Res.

O modernizaci bytů musí nájemníci vždy žádat majitele, tedy město Blansko. „V těchto bytech jsme se ale moc nesetkali s nějakou snahou o modernizaci,“ tvrdí místostarosta.

PETRA HAVLÍKOVÁ